Mistä mahtaa johtua että aivoni toimivat selvästi normaalia paremmin juuri ennen unen tuloa? Yleensä kieriskelen sängyssä pari tuntia ennen unen tuloa. Mietiskelen erilaisia asioita ja olen monta kertaa kokenut ahaa-elämyksen ja noussut ylös tekemään muistiinpanoja suuresta älynväläyksestä.
Mistä moinen johtuu? Rentoutuneesta tilasta jolloin ajatus juoksee paremmin? Mistä kannattaisi lähteä etsimään lisätietoa kuinka kyseiseen tilaan pääsee helpommin?
Mistä moinen johtuu? Rentoutuneesta tilasta jolloin ajatus juoksee paremmin? Mistä kannattaisi lähteä etsimään lisätietoa kuinka kyseiseen tilaan pääsee helpommin?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jostain syystä mieleeni tuli Silva-menetelmä, jossa käsittääkseni hyödynnetään juuri tuota rentoutunutta tilaa. Tutustu siihen!
Sellaista on havaittu, että ihmisen aivot ovat luovimmillaan puolenyön aikoihin ja sen jälkeen - tapahtuuko kieriskelysin juuri noihin aikoihin? En muista mistä luin ja missä yhteydessä asiasta puhuttiin, mutta joku psykologian alan teos se oli.
Monet kirjailijat ja taiteilijat usein tekevät luomistyötään yöllä - silloin kirjailijoiden juttu luistaa kuulemma hyvin.
Heitän tähän väliin oman kommenttin.
Mulla on kanssa välillä toi "ongelma" ja en yhtään pidä siitä kun haluasin siirtyä unten maille enkä rasittaa aivojani tietosella pohdiskelulla. Unessa sitten voi mielikuvitus vapaasti lentää ja se vasta on aivojen latausta.
Ja toimiikohan ne aivot paremmin (Mitä tämä nyt ikinä tarkoittaakaan) vai suorittavatko ne vain eri tehtävää (Ei tarvitse varoa että katuu tai jää auton alle yms..)?
Tosin kyllähän tutkijat niitä on tutkinut (Kaikki asiat ja tilathan pyritään laittamaan yleiseen paremmuus järjestykseen oli se järkevää taikka ei).
Ennen nukkumaan menoa pitäisi aloittaa kaikenpuolinen rauhottuminen ajoissa. Kun illalla päästää ajatukset valloilleen, ja vielä sängyssäkin, niin se on taattu konsti hankkia itselleen huonot yöunet.
Esim. tällainen nettipuuhastelu yömyöhään jättää yläkerran ylikierroksille, ja nukkuminen on sitten rauhatonta, ja aamulla herää väsyneenä. Eli älkää tehkö kuten minä teen, vaan...Lukeminenkin on rauhottavampaa, kuin netissä sählääminen, ja nukkumaan mennessä mieli on tyhjennettävä jos siihen kykenee, ja jos ei kykene, niin sitten on keskityttävä johonkin rauhoittavaan mielikuvaan menneisyydestä. Sinä aivan kuin toimisit tietoisesti siihen suuntaan, että varmasti aina on huono yöuni, ja sen olet aamuisin voinnissasi huomannut.
..niin tuossa toisensuuntaista opastusta:
http://www.suomenkuvalehti.fi/blog.shtml?id=6780