Heips,
ootteko maistaneet tanskalaisia Carlettin valmistamia "Jakobsen" tai jotai sinne päin, uusia joulukonvehteja? Niitä on peltirasioissa ja isoja nelikulmaisia rasioita kaupoissa!
ootteko maistaneet tanskalaisia Carlettin valmistamia "Jakobsen" tai jotai sinne päin, uusia joulukonvehteja? Niitä on peltirasioissa ja isoja nelikulmaisia rasioita kaupoissa!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Valitettavasti EN ole maistanut näitä tanskalaisia konvehteja. Harmillinen takaisku, kaupassa jossa normaalisti käyn, ne olivat loppuneet. Keljutti kyllä, kun suunnitelmissa oli ostaa sellanen 800 gramman rasia näitä, ja nyt sitten ei ole.. Toivottavasti niitä tulee vielä jostain varastosta sinne kauppaan, niin pääsisin makustelemaan! Näyttivät kyllä ihan hyviltä ja lupaavilta rasian kannesta ja konvehtivalikoimasta käsin katsottuna!
Kannattaisko sun kysyä että voivatko tilata niitä lisää?
Kysynpä kaupan ihmisiltä vaikka heti perjantaina. Vähän kyllä nolottaa .. mutta suklaan himo on häpeää suurempi! :)
Jospa niitä tulisi lisää!!! Onko ne olleet kovinkin suosittuja (=HYVIÄ) kun ovat noin menneet kaupaksi? Taidan itsekin maistaa..=D
niitä oli sellaisissa peltirasioissakin, joku 330 g olikohan vielä pienempiäkin. Sellainenkin ois ihan kiva!=D
Ao 840g rasioita löytyy vielä Sellon Citymarketista, Ruoholahden Citymarketista ja Omenan Citymarketista.
Ja varmasti löytyy useista Supermarketeistakin.
Löysitkös sää niitä vielä vai menikö suklaan himo jo ohitse;) ? itse en niitä ole maistellut..
Löysikö suklaahirviö noita kyseisiä konvehteja??
Valitettavasti en saanut niitä Tanskan maan konvehteja, nyyh.. :( Kaupassa sanoi henkilökunnan edustaja, että rasiat on myyty eikä lisää ole näillä näkymin tulossa. Mutta onneksi muuten on kyllä suklaajutut järjestyksessä jouluksi. Nyt jo tulee vesi kielelle, kuinka jaksan odottaa jouluun! :)
.. tavallaan kyllä häiritsee se, etten saanut niitä Tanskan konvehteja. Minulla on semmoinen näkemys, että tanskalainen suklaati istuu paremmin makuuni kuin vaikkapa ruotsalainen. Parhaat sukukokemukset olen kuitenkin saanut sveitsiläisen, belgialaisen ja italialaisen parissa.
Yhteen aikaan pidin paljon niistä belgialaisista suklaasimpukoista. Nyt en enää niin paljon, rasiallinen niitä käy aika yksipuoliseksi. Tykkään konvehtirasioista, joissa on eri makuja ja vaihtoehtoja.
Maistoin joskus niitä Guylianin simpukkasuklaita mutta täytyy sanoa ette olleet mun makuun..aivan liian makeaa..tykkään juuri minäkin noista rasioista joissa eri makuja.
Ootko maistanut Maraboun rasioita? paradis on huippu! Liekö samantyylisiä konvehteja myös niissä isommissa?
.. että Maraboun suurissa rasioissa konvehdit ovat VIELÄ parempia kuin noissa Aladdin ja Paradis-rasioissa. Eli kannattaa melkein ostaa sellainen. Valinnanvaraa ainakin on enemmän. Aladdinista ja Paradiksesta pidin TOSI paljon nuorempana, mutta vuosien myötä niiden koostumusta on muutettu. Joitakin konvehteja on jäänyt pois ja joitakin uusia tullut.
Yhä ne ovat hyviä rasioita! Mutta Lindtin tuotokset saavat oikein kunnolla veden kielelle. Lasken päiviä jouluun.. ;)