Hyvä leikkuulauta

jouluksi

Kaveri tilasi joululahjaksi leikkuulaudan.

Millainen on hyvä? Ruokalan kokilla näkyi olevan sellainen ns. päinpuuhun valmistettu, siis pienistä paloista liimattu lauta. Mikä puulaji olisi hyvä? Entä laudan koko? Tarvitseeko laudassa olla jokin kädensija tai ura murusille ja nesteelle tms, vai ihan sileä levy vain?

Myydäänkö tuollaisia hyviä ammattilaisten tai puoliammattilaisten lautoja jossakin, vai pitäisikö se teettää (saan kyllä teetettyäkin).
Kiitos etukäteen vastaajlle!

10

2363

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tepi

      Paras on kunnon paksu (2-4 cm) elintarvikelaatuisesta muovista tehty, eli irti sahattu. Ei siis mikään kaupan ei elintarvikelaatuinen rimpula.

      • miksi?

        Miksi muovinen olisi paras, eikös kaikilla telkkarin kokeilla ole puulaudat?


      • Lautamies

        Tutkittua on, että puulaudassa eivät bakteerit viihdy.


      • zaatar
        miksi? kirjoitti:

        Miksi muovinen olisi paras, eikös kaikilla telkkarin kokeilla ole puulaudat?

        antavat tietenkin kotoisemman ja romanttisemman vaikutuksen kuin muoviset, sen takia kai niitä TV-kokitkin käyttävät.
        Kotikäyttöön ne ovatkin kai parhaita, mutta suurkeittiöissä muoviset pesukoneen kestävät laudat ovat varmasti kätevämpiä.

        Meillä kotona on puseppä omasta takaa ja niitä leikkuulautoja onkin vuosien mittaan kertynyt jos jonkin kokoista ja muotoista.
        Käytännöllisemmät mielestäni ovat ne ohuet 2cm:n paksuiset laudat, joita on helppo pestä ja kuivattaa. En ole expertti valmistustavoissa, mutta huomaan, että laudat jotka on koottu liuskoista ja liimattu kuten sandwich, kestävät muuttumattomana kovaakin käyttöä ilman sen kummempia hoitotoimenpiteitä.
        Minulla on yksi tälläinen omenan muotoinen, jonka kahva on oikein kätevä ja muutenkin kivan näköinen pyöristettyine reunoineen.

        Leivinalustan (65x42cm) mieheni kokosi minulle 6 cm levyisistä ja 1.5 cm paksuisista kirsikkapuuliuskista. Alusta on jo vuosia ollut lähes jokapäiväisessä käytössä ja väliaikoina ulkoverannalla säiden armoilla ja on kestänyt ratkeilematta.


    • On Board

      Paksu, "päinpuuhun" valmistettu lauta on varmasti ihan täyttä asiaa! Sellaisia olen nähnyt tavaratalojen ja marketien taloustavaraosastoillakin (viimeksi Helsingissä Kannelmäen Prismassa).

      Ostin hiljattain kaverille (kalamiehelle) merkkipäivälahjaksi kunnon kalanfileerausveitsen. Sen kylkiäisiksi piti saada kalansiivouslauta. Ostin rautakaupasta (Bauhaus, Vantaa) pyökkisen, rimoista liimatun hyllytason: pituus 120 cm, leveys taisi olla jotain 25-30 cm:n luokkaa ja paksuus 18 mm. Sahasin sen kahtia eli sain kaksi 60 cm:n pituista lautaa. Toisen pään niistä muotoilin suipoksi vähän niin kuin kalan päätä muistuttamaan; toiseen päähän tein sivuille pienet lovet, jolloin se pää oli olevinaan kuin pyrstö.

      Sain täten itsellenikin kalansiivouslaudan – vai pitäisikö sanoa, että "kaverille kans'"

    • gummipuu

      Meille ostettiin juuri kumipuusta "päinpuuhun" valmistettu, (koko 295x420x40), leikkuulauta. Kädensijoiksi on siinä jyrsitty lovet. Muita uria ei ole. Myyjä sanoi sen olevan hyvän (tietysti ;). Käski voidella sen pesun jälkeen aika ajoin auringonkukkaöljyllä tai parafiiniöljyllä. Muut öljyt kuulema härskiintyy.

      Myyjä sanoi myös ettei se ime esim. lihojen nesteitä. En kyllä lihaa meinaa sen päällä leikata, siihen hommaan on eri lauta.

      Hinta oli 25 euroa.

      Vielä ei ole kovin paljon kokemusta siitä. kun sunnuntaina se ostettiin, mutta varmaan meidän käyttöön ihan hyvä.

    • Anonyymi

      Kunhan myyvät kaikille käyttöön,eikä pakkotavarana

    • Anonyymi

      Puuseppänä voin kertoa että puulauta paras joka valmistettu pystypuusta!
      Paksuudet voi olla massiivisiakin jos haluaa pihvejä nuijia.
      Itelleni olen tehnyt perus 30mm paksuja ja lihan nuijimiseen 50-70mm paksuja koosta riippuen. Paksuimmat on tosin menneet lahjaksi oikeille kokeille!

      Puiseen leikkuulautaan ei "veriuria" tehdä ja mitään muru-uraakaan joka vain koriste myyntiä parantamaan...

      Mitään narukahvaakaan en ymmärrä, koska se kerää epäpuhtauksia lautaan eikä sitä narua noinvain pidetä puhtaana.

      Puulautaa huolletaan aina käytön jälkeen huutelemalla ja kuivaamalla, sekä tarviten ruokaöljyllä käsittely. Aina kaunis esineenäkin ja antaa käyttäjästään positiivisen kuvan.

      Syksyisin alkaa puutyökursseja, joten sinne vaan ilmoittoautumaan ja tekemään vaikka huippu leikkuulauta josta voi olla jopa ylpeä!

    • Anonyymi

      Ei saa huudella laudoille.

      Tarkoitiko puun syyt pystyssä? Eikös se ole aika ohut sitten, itse olen nähnyt pölkkyjä, mutta nekin alkaa hajota pinnalta eikä näytä kovin hygieeniseltä enää.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      46
      953
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      785
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      688
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      21
      554
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      543
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      532
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      67
      519
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      493
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      474
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      464
    20. Pahkalassa tapahtuu

      Mitäs on tapahtunut yöllä pahkalan kerrostaloilla.oli poliisia ja ambulanssia taas vaihteeksi
      Parkano
      7
      437
    Aihe