Kaveri tilasi joululahjaksi leikkuulaudan.
Millainen on hyvä? Ruokalan kokilla näkyi olevan sellainen ns. päinpuuhun valmistettu, siis pienistä paloista liimattu lauta. Mikä puulaji olisi hyvä? Entä laudan koko? Tarvitseeko laudassa olla jokin kädensija tai ura murusille ja nesteelle tms, vai ihan sileä levy vain?
Myydäänkö tuollaisia hyviä ammattilaisten tai puoliammattilaisten lautoja jossakin, vai pitäisikö se teettää (saan kyllä teetettyäkin).
Kiitos etukäteen vastaajlle!
Hyvä leikkuulauta
10
2102
Vastaukset
- Tepi
Paras on kunnon paksu (2-4 cm) elintarvikelaatuisesta muovista tehty, eli irti sahattu. Ei siis mikään kaupan ei elintarvikelaatuinen rimpula.
- miksi?
Miksi muovinen olisi paras, eikös kaikilla telkkarin kokeilla ole puulaudat?
- Lautamies
Tutkittua on, että puulaudassa eivät bakteerit viihdy.
- zaatar
miksi? kirjoitti:
Miksi muovinen olisi paras, eikös kaikilla telkkarin kokeilla ole puulaudat?
antavat tietenkin kotoisemman ja romanttisemman vaikutuksen kuin muoviset, sen takia kai niitä TV-kokitkin käyttävät.
Kotikäyttöön ne ovatkin kai parhaita, mutta suurkeittiöissä muoviset pesukoneen kestävät laudat ovat varmasti kätevämpiä.
Meillä kotona on puseppä omasta takaa ja niitä leikkuulautoja onkin vuosien mittaan kertynyt jos jonkin kokoista ja muotoista.
Käytännöllisemmät mielestäni ovat ne ohuet 2cm:n paksuiset laudat, joita on helppo pestä ja kuivattaa. En ole expertti valmistustavoissa, mutta huomaan, että laudat jotka on koottu liuskoista ja liimattu kuten sandwich, kestävät muuttumattomana kovaakin käyttöä ilman sen kummempia hoitotoimenpiteitä.
Minulla on yksi tälläinen omenan muotoinen, jonka kahva on oikein kätevä ja muutenkin kivan näköinen pyöristettyine reunoineen.
Leivinalustan (65x42cm) mieheni kokosi minulle 6 cm levyisistä ja 1.5 cm paksuisista kirsikkapuuliuskista. Alusta on jo vuosia ollut lähes jokapäiväisessä käytössä ja väliaikoina ulkoverannalla säiden armoilla ja on kestänyt ratkeilematta.
- On Board
Paksu, "päinpuuhun" valmistettu lauta on varmasti ihan täyttä asiaa! Sellaisia olen nähnyt tavaratalojen ja marketien taloustavaraosastoillakin (viimeksi Helsingissä Kannelmäen Prismassa).
Ostin hiljattain kaverille (kalamiehelle) merkkipäivälahjaksi kunnon kalanfileerausveitsen. Sen kylkiäisiksi piti saada kalansiivouslauta. Ostin rautakaupasta (Bauhaus, Vantaa) pyökkisen, rimoista liimatun hyllytason: pituus 120 cm, leveys taisi olla jotain 25-30 cm:n luokkaa ja paksuus 18 mm. Sahasin sen kahtia eli sain kaksi 60 cm:n pituista lautaa. Toisen pään niistä muotoilin suipoksi vähän niin kuin kalan päätä muistuttamaan; toiseen päähän tein sivuille pienet lovet, jolloin se pää oli olevinaan kuin pyrstö.
Sain täten itsellenikin kalansiivouslaudan – vai pitäisikö sanoa, että "kaverille kans'" - gummipuu
Meille ostettiin juuri kumipuusta "päinpuuhun" valmistettu, (koko 295x420x40), leikkuulauta. Kädensijoiksi on siinä jyrsitty lovet. Muita uria ei ole. Myyjä sanoi sen olevan hyvän (tietysti ;). Käski voidella sen pesun jälkeen aika ajoin auringonkukkaöljyllä tai parafiiniöljyllä. Muut öljyt kuulema härskiintyy.
Myyjä sanoi myös ettei se ime esim. lihojen nesteitä. En kyllä lihaa meinaa sen päällä leikata, siihen hommaan on eri lauta.
Hinta oli 25 euroa.
Vielä ei ole kovin paljon kokemusta siitä. kun sunnuntaina se ostettiin, mutta varmaan meidän käyttöön ihan hyvä. - Anonyymi
Kunhan myyvät kaikille käyttöön,eikä pakkotavarana
- Anonyymi
Puuseppänä voin kertoa että puulauta paras joka valmistettu pystypuusta!
Paksuudet voi olla massiivisiakin jos haluaa pihvejä nuijia.
Itelleni olen tehnyt perus 30mm paksuja ja lihan nuijimiseen 50-70mm paksuja koosta riippuen. Paksuimmat on tosin menneet lahjaksi oikeille kokeille!
Puiseen leikkuulautaan ei "veriuria" tehdä ja mitään muru-uraakaan joka vain koriste myyntiä parantamaan...
Mitään narukahvaakaan en ymmärrä, koska se kerää epäpuhtauksia lautaan eikä sitä narua noinvain pidetä puhtaana.
Puulautaa huolletaan aina käytön jälkeen huutelemalla ja kuivaamalla, sekä tarviten ruokaöljyllä käsittely. Aina kaunis esineenäkin ja antaa käyttäjästään positiivisen kuvan.
Syksyisin alkaa puutyökursseja, joten sinne vaan ilmoittoautumaan ja tekemään vaikka huippu leikkuulauta josta voi olla jopa ylpeä! - Anonyymi
Ei saa huudella laudoille.
Tarkoitiko puun syyt pystyssä? Eikös se ole aika ohut sitten, itse olen nähnyt pölkkyjä, mutta nekin alkaa hajota pinnalta eikä näytä kovin hygieeniseltä enää. - Anonyymi
Meille ostettiin Japanilainen Tojiro lautaa Helsingin veitsikaupasta. Lauta on pawlonia puuta. Netistä myös löytyy https://mygoodknife.com/fi/product/ruoanlaitto/leikkuulaudat/?manufacturers=tojiro Erittäin kevyt, ja mikä tärkeintä - vedenpitävä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121431
Se helpottaisi oloa jos
Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin881297Palsta kysely..
Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott1351043- 68964
- 39897
- 71863
- 97857
- 75846
Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa
Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.54822Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun
Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että39774