Kahvinjuonti

Sattuisikohan kukaan tietämään, onko kahvinjuonnilla ja älykkyydellä jotain tilastollista yhteyttä?

Ihan vaan omaksi riemukseni kyselen, kiittelen vastauksesta.
:)
91058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

En ole kuullut. Viinihän oli se viisasten juoma tanskalaistutkimuksen mukaan.

Äänestä
  • Sittenhän minunkin pitäisi olla paaaljon viisaampi, mut niinhän mä taidan ollakin ! :P

    Älykkyydestä en sitten menisi niin vannomaan

    Äänestä

  • jihuupeli kirjoitti:

    Sittenhän minunkin pitäisi olla paaaljon viisaampi, mut niinhän mä taidan ollakin ! :P

    Älykkyydestä en sitten menisi niin vannomaan

    tämähän alkaa kuullostaa jo Sokrateksen tyyliltä...Se vaan , ettei hän tainnut kahvia juoda?!
    Mitenkähän nämä silloin tällöiset kofeiiniturskaukset sitten vaikuttaa ajatteluun? Viini kyllä piristää, ja piristäähän se kahvikin, mutta...

    Äänestä

Muistaakseni kahvilla mulla hidastui reaktioajat.
Se lienee yksilöllistä kuitenkin, mutta kai se älykin hidastuu samalla.

Metsävadelmilla taas reaktioajat nopeutui.

Äänestä
  • Mitäs merkitystä reaktioajoilla on? Ehkä ajatus syvenee kun reagointi heikkenee.

    Äänestä

  • ... juotit "metsävadelmille" kahvia. (Mikä muuten on "metsävadelma", ja mitä muut vadelmat?). Mitä kasvin reaktioita mittasit ja millä tavalla?

    Ja oikein TIETOKONEELLA testasit! Pitäisihän tuollaiset tulokset saada jo perstuntumalta, ellei itse ole kasvin asteella.

    Äänestä

  • Miten ... kirjoitti:

    ... juotit "metsävadelmille" kahvia. (Mikä muuten on "metsävadelma", ja mitä muut vadelmat?). Mitä kasvin reaktioita mittasit ja millä tavalla?

    Ja oikein TIETOKONEELLA testasit! Pitäisihän tuollaiset tulokset saada jo perstuntumalta, ellei itse ole kasvin asteella.

    Miten voitkin keksiä noin huonoja juttuja?

    Äänestä

  • Kiitos tästä linkistä, ei kait siinä sitten muuta ku iso kupillinen kahvia oikeeseen aikaan päivästä, ni työteho nousee, ainakin hetkeksi...Eiköhän näin.

    Tulin kerran juoneeksi yhtenä iltana melkein kannullisen vahvaa kahvia. Pakko oli juoda, kun pojat juottivat:) Seuraava yö olikin ihan kamala, kun ei vaan voinut nukkua. (Huom. yksin.) Eikä sitten mitenkään voinut ajatellakaan sitä fiilinkiä, että nyt aivot hyllylle ja lepoharjoitusta. Koko kroppa kävi ihan ylikierroksilla, ja kaikki kahvinjuonnin seurausta. Tästä olenkin oppinut, ettei sitä kannata nauttia koko kannullista ennen nukkumaan menoa.ô

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


älynystyrä kirjoitti:

Sattuisikohan kukaan tietämään, onko kahvinjuonnilla ja älykkyydellä jotain tilastollista yhteyttä?

Ihan vaan omaksi riemukseni kyselen, kiittelen vastauksesta.
:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu