Osaisiko joku neuvoa minulle jonkun suht yksinkertaisen kevätkääryle ohjeen? Siis taikinaan ja täytteisiin molempiin.
Asun pienellä paikkakunnalla, eikä täällä ole erikoiskkauppoja joista saisi valmiita taikinoita.
Asun pienellä paikkakunnalla, eikä täällä ole erikoiskkauppoja joista saisi valmiita taikinoita.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jos kauppasi pakastealtaasta ei löydy edes filotaikinaa, olet vaikeuksissa. Taikinalevyjen pitäisi olla äärimmäisen ohuita. Parasta on ns. riisipaperi. Täytteeksi käy esim. mung-pavun idut, lasinuudelit, bambunversot, sienet, katkaravut, jauheliha, broileri, kevätsipuli, porkkana, kiinankaali jne.
Tee ensin täyte: leikkaa kaikki ainekset hyvin ohuiksi suikaleiksi ja paista nopeasti pannulla. Lisää valkosipulimurskaa, inkivääriraastetta, sitruunaruohoa, sesamöljyä, seesaminsiemeniä, chiliä, soijakastiketta ja muita mausteita mielesi mukaan. Kääri täyte taikinaan ja friteeraa pienissä erissä 180 asteisessa (maapähkinä)öljyssä kunnes kääryleet ovat kullanruskeita ja rapeita. Dippaa hapanimelään kastikkeeseen tai makeaan chilikastikkeeseen.
Mikäs siinä niin hankalaa on? Kyllä taikinaa kotonakin voi tehdä, kaiken ei tarvitse aina olla kaupan pakastealtaasta.
2.5 dl jauhoja, 1 muna, 1 rkl kylmää vettä
Tee notkea taikina, anna levätä muutaman tunnin. Kauli n. 35x35 sm levyksi, leikkaa 12 neliöksi, kauli nämä jälleen hyvin ohuiksi 15 cm kokoisiksi neliöiksi.
ei vaan kyllä mulla onnistunut tää tällä ohjeella ! voi tietenkin olla että jotain en tästä ohjeesta ymmärtänyt mutta se on kuitenkin aika pieni mahdollisuus.