Venäjän kieltä

tietokoneella - apua!

Voitteko auttaa ja kertoa mitä täytyy tehdä että pystyisin kirjoittamaan Venäjän kieltä Office - ohjelmissa, netissä jne. Olen opiskellut alkeet ja haluaisin edistyä hommassa itsekseni. Koneeni on XP ja pysyn lukemaan kieltä. Mutta onko ostettava joku ohjelma? Entä näppis?

Kiitos neuvoista!

2

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pietarilainen

      Sun koneelta pitää löytyä venäjää, yritä klikata EN-FI ikooni, ja etsi asetuksissa, siellä voit lisätä kieliä

    • Parasta olisi, jos sinulla olisi Officesta sellainen versio, jossa on venäjän kielituki, joka sisältää ainakin oikoluvun. Mutta pelkkään kirjoittamiseen riittää mikä tahansa Office tai vaikka koneen mukana tuleva WordPad.

      Kirjoittaminen olisi toki näppärintä venäläisellä näppäimistöllä, ja näppäimistöthän eivät ole kalliita - venäläisen löytäminen Suomesta voi kyllä olla hankalaa. Niinpä ainakin aluksi voi käyttää tavallista suomalaista näppäimistöä mutta venäläistä näppäinasettelua. Tähän tarvittavia operaatioita on hiukan hankala selittää lyhyellä tekstillä, mutta ohjeita löytynee kirjoista ja XP:n ohjeista (ks. kohtaa "Näppäimistöasettelun ja syöttömenetelmän (IME) lisääminen"). Valitettavasti XP:n mukana tulevissa asetteluissa näyttää olevan vain yksi venäläinen asettelu ja se vastaa venäläistä kirjoituskonenäppäimistöä, joten sen mukaisilla näppäinten merkityksillä ei ole juuri mitään yhteyttä siihen, mitä suomalaisissa näppäinhatuissa on. Oman näppäimistöasettelun tekeminen (niin että näppäimet vastaisivat jotenkin loogisesti suom. näppäimistöä jonkin translitteraation mukaan) olisi mahdollista eikä vaatisi ruudinkeksijää mutta se on vähän työlästä askartelua.

      Asiaa voi auttaa virtuaalinäppäimistöllä, jonka saa ladattua osoitteesta
      http://office.microsoft.com/downloads/2000/viskeyboard.aspx

      Желаю Вам успеха!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      91
      1477
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1033
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      383
      864
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      156
      849
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      727
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      723
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      668
    8. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    9. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      635
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe