Painovoimasta

TÄRKEÄÄ

Jos maapallon kiertoradalla oleva alus haluaa ohittaa edellä menevän aluksen, sen kannattaa hidastaa vauhtiia, jolloin sen rata poispäin maapallosta kaareutuu lisää ja näin se ohittaa edellä menevän aluksen.

Näin esim. Jupiterista avautuvat energia-aallot vaikuttavat, kun Jupiter on maapallon liikerataan nähden maapallon etupuolella, koska Jupiterista avautuvat energia-aallot hidastavat maapallon liikettä, jolloin maapallon rata kaareutuu lisää ja näin liike auringon ympäri nopeutuu

Ollessaan maapallon liikerataan nähden maapallon takana, Jupiterista avautuvat energia-aallot saavat maapallon liikeradan poispäin auringosta loivenemaan ja näin maapallon liike hidastuu auringon ympäri.

Lue lisää täältä.

http://www.tiede.fi/keskustelut/viewtopic.php?t=4034

:);):)

On se niin loogisen kauniin yksinkertaisen Savolaisen shamppanjamainen Ajatus, että sitä shamppanjaa ja nopeasti Kuopioon, joka iikka.

:);):)

5

275

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jukris on mun idoli

      Mä en ymmärrä tästä teoriasta muutakuin sen että maailmankaikkeuden jokainen hiukkanen laajenee jatkuvasti. Tämähän aiheuttaa maapallon pinnalla kiihtyvyyden 9,8m/s^2 ylöspäin.

      Sitten ruvetaan sotkemaan teoriaa vielä jollain energia-aalloilla, niin mehän ollaan yhtä hukassa kun oltiin ennen tätä teoriaakin??

      • Joo

        Etkö tajua, että edellä esitetty TÄRKEÄTÄ kommentti on nimenomaisesti JukriS'en antama ja laajentaa kauniin yksinkertaisesti JukriS'en Kaiken Ajatuksen E=TILA soveltamista myös muihin kuin maapallon kiihtyvyyden olosuhteisiin.

        Sinun täytyy paremmin tutustua idolisi loistavaan teoriaan. Olet kyllä hyvällä alulla.

        JukriS'elle shampanjaa ja jouluglögiä Kuopioon. HETI !!!


      • Havaitaan

        Auringostahan havaitaan avautuvan energia-aaltoja, eikö?

        Miten tiedeyhteisö on voinut sortua olettamaan, että on olemassa joku voima, jolla kappaleet voivat vatää toisiaan puoleensa.

        Näkeehän lapsikin, että esim. auringosta tulee koko ajan energiaa, joka työntää meitä poispäin auringosta.

        Paljon loogisempaa ja yksinkertaisempaa on ajatella juuri näin oikein päin näitä asioita.

        Auringosta avautuu energia-aaltoja ja näillä energia-aalloilla aurinko työntää planeettoja poispäin itsestään kaarevalla radalla.

        Joku simsalapim vetovoima ei voisi edes toimia miljardeja vuosia niin tasaisesti, että planeetat pysyisivät radoillaan aina vaan.

        Mutta toisin päin ajateltuna siinä ei ole mitään ongelmaa.

        :);):)

        Myös planeetoista avautuu energia-aaltoja ja noiden aaltojen tiheys pienenee neljä kartaa pienemmäksi kaksi kertaa kauempana, ja tämähän on sitä Newtonia tietyllä tavalla ajateltuna.

        :);):)


    • JukriS

      No onkos sitä tietoa kellään?

      Hidastuuko maapallon liike auringon ympäri, jos Jupiter on maapallon liikerataan nähden maapallo takana vai nopeutuuko maapallon liike?

      :);):

      • Massa vaikuttaa

        Jupiter varmaankin lähinnä yrittää kiskoa maapalloa ulommas ratatasossa. Mutta mikä on kokonaisvaikutus nopeuteen ja rataan.... laita tämä kysymys tähtitiedeosastolle, varmuuden vuoksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe