älykkyys erilaiseksi? Tämä on kysymykseni, jolle haluaisin löytää tavallisten pulliaisten mielipiteitä.
Millaisena koette työkaverin, joka on huomattavasti fiksumpi kuin te ja muut työtoverit? Hyljyksittekö häntä yhdessä, etsittekö hänen heikkouksiaan, vaiko kenties jotain muuta?
Jos olet koulussa, niin miten suhtaudut älykkäämpään opiskelutoveriisi?
Erilainen
Millaisena koette työkaverin, joka on huomattavasti fiksumpi kuin te ja muut työtoverit? Hyljyksittekö häntä yhdessä, etsittekö hänen heikkouksiaan, vaiko kenties jotain muuta?
Jos olet koulussa, niin miten suhtaudut älykkäämpään opiskelutoveriisi?
Erilainen
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ihan en kysymykseesi pysty vastaamaan, mutta ehkä tästä saa jotain ideoita...
Olen älykkäämpi kuin hyvä opiskelutoverini, mutta hänellä taas on ilmiömäinen muisti. Minä luonnollisesti älyän paremmin älyä vaativia tehtäviä, mutta kun tenttiin pitäisi opetella asioita ulkoa, niin kaverini pesee minut mennen tullen.
Kieltämättä hieman harmittaa, sillä tuntuu väärältä, että toiset pääsevät helpommalla kuin toiset. Itse pitää vääntää muistiinpanoja ja tankata, kun taas kaveri lukee kerran läpi ja muistaa kaiken. No itseäni voin kai lohduttaa sillä, että ehkä kaveriani joskus harmittaa minun älyämisnopeuteni...
Mutta "kateuteni" ei sikäli kovin raastavaa, että olemme todellakin hyviä kavereita, ja voimme iloita oikeasti toistemme menestyksestä - ainakin välillä!
Muistamisella tosiaan pääsee opiskelussa helpolla, tenteissä harvoin tarvitsee osata yhdistellä asioita. Usein riittää asioiden hyvä muistaminen, myöhemmässä opiskeluvaiheessa pelkkä asioiden muistaminen ei enää ole riittävää.
Työelämässä asioiden tarkalla muistamisella ei ole samanlaista arvoa. Asioita on osattava yhdistellä, ei vain luokitella, riippuen tietenkin työtehtävästä. Usein riittää muutamien pääasioiden hahmottaminen, ja niiden yhdistelytaito.
Alkuperäinen kysymykseni koski ihmisten yleistä suhtautumista älykkäisiin, erilaisiinn henkilöihin. Koen olevani erilainen ihminen, en välttämättä älykäs, joka on konkreettisesti huomannut oman erilaisuutensa. Löydän kysymyksiin vastauksen, usein myös oikean, muita nopeammin. En halua nostaa itseäni tämän vuoksi muiden yläpuolelle.
Tänä päivänä puhutaan paljon innovatiivisista yrityksistä, rakennetaan erilaisia "innokeskuksia" ja "avoimia" ympäristöjä. Näihin yrityksiin ja keskuksiin halutaan houkutella "aivoja". Samat perusvaivat tulevat esiin myös tällaisissa paikoissa. Yksi perusvaiva on esimerkiksi erilaisuuden sietäminen. Henkilön poiketessa työtavoiltaan, persoonaltaan tai ajatusmaailmaltaan hänet helposti sivuutetaan. Erilaisuutta ei siis haluta hyväksyä, vaikka erilaisuudesta kasvaa uusien ajatusten siemenet. Parhaimmatkaan siemenet eivät lähde itämään, jos ne eivät saa tarpeeksi ravintoa ja ne jätetään hoitamatta. On helpompaa viljellä samaa lajiketta vuodesta toiseen, tiedetään mitä tuleman pitää. Miksi kokeilla uutta lajiketta, sisältäähän se aimo annoksen riskinottoa?
Taidan tulevaisuudessa perustaa oman yrityksen, saan olla oma itseni, ei tarvitse mukautua valmiiseen muottiin.
Ennen yrittäjäksi ryhtymistä toivoisin lisää omakohtaisia ajatuksianne erilaisista työ- ja opiskelukavereista. :)
Erilainen
Ajattelen asian näin päin. Olen kai jotenkin erilainen, kun en yleensä arvosta toisten mielipiteitä. Älykäs en kuitenkaan ole, helppoonkin kysymykseen osaan vastata toisia hitaammin. En tiedä kuinka nuo aatokset pääkopassa liikkuvat, itselläni harmittavan verkkaisesti. Kuitenkin, kun olen jonkin kysymyksen ensin ymmärtänyt ja sitä sitten aikani märehtinyt, löydän oikean ratkaisun paremmin monia muita. Hidasälyisyytä tämä tietysti on, mutta en kuitenkaan laittaisi yhtäsuuruusmerkkiä tämän ja tyhmyyden välille.