Väkiviinaetikan pH

kiitollinen

Eli mikähän tuo mahtaisi olla? Tarkoitan ihan kotikäyttöön tarkoitettua 10%:n vahvuista vv-etikkaa.

Entä jos tuon laimentaa vielä siten, että 2/3 laitetaan vettä?

Ei löytynyt google-hauilla.

4

6481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kationi

      Tavallisen "ruokaetikan" pH on siinä 3 pinnassa.
      ja esim 0,1M etikkahapon suurinpiirtein sama about 2,9 .Etikkahappoa ei lasketa väkeviin happoihin kuten esim suolahappo jonka pH arvo on 0 jo 3,5%-liuoksena. pH arvo ei anna suoraa viitettä käsitykseen siihen onko happo siinä mielessä "vahvaa" että se syövyttäisi reiän vaikka paperiin tai mattoon. Sitruunamehun pH on esim n 2.

      pH käsitteenä määritellään

      pH = - log [H3O ] (((vesiliuksissa)))

      pH arvo käsitteenä kertoo kuinka paljon [H3O ] ioneja löytyy liuoksesta. Esim veden pH 7 (neutraali) tarkoittaa sitä, että vedessä on 10-7 mol/l H3O ioneja (kymmenen potenssiin -7 tuo luku)

      Parempi indikaattori hapon "väkevyyteen" on pKa arvo joka kertoo kuinka suuressa määrin happo protolysoituu vedessä.

      Etikkahappon pKa arvo on 4,76 ja esim hyvin syövyttävän rikkihapon - 5,2. Veden 15,74

      • kiitollinen

        Ja hyvää joulua.


      • hjksahs
        kiitollinen kirjoitti:

        Ja hyvää joulua.

        Yliopistolla käytämme labratöissä toisinaan väkevää etikkahappoa, kun pitää varmistaa, ettei pH purkissa vain pääse liian alas. Konsentroidullakaan etikkahapolla ei saa pH:ta neljää, viittä alemmaksi. Mutta aiempana annetulla kaavallahan se selviäisi.


      • minätässä

        vahvuus ja väkevyys ovat kaksi eri asiaa, joilla ei ole mitään tekemistä keskenään. Jos etikkahapossa ei ole vettä tai mitään muutakaan ainetta, niin sen väkevyys on tasan 100 %. Etikkahapon vahvuus taas tulee ilmi, kun sitä liuotetaan esimerkiksi veteen. Tällöin se hajoaa, ja se, paljonko liuokseen syntyy H30 -ioneja, kertoo jotain vahvuudesta. Etikkahappo ei ole kovinkaan vahvaa verrattuna esimerkiksi rikki- tai typpihappoon.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe