Epäluuloisuus

Onko normaalia olla niin epäluuloinen ammattiauttajia kohtaan, ettei haluaisi puhua henkilökohtaisista asioistaan?
4516
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minut passitettiin ammattiauttajalle puhumaan ja ajattelin, että hyvä juttu. Mutta vasta istuessani terapeutin edessä tajusin, etten vaan pysty juttelemaan avoimesti vieraalle ihmiselle, vaikka olisi kuinka ammattilainen, joka tekee vain työtään. Kuvittelin hänen sisäisesti nauravan jutuilleni jne. Olen muutenkin ollut aina harhaluuloinen, niin tunne oli vahva myös terapiassa. Eli kai se epäluuloisuus on ihan tavallista. Jos nyt ymmärsin oikein mitä sillä tarkoitat.

Äänestä
  • Ymmärsit. Sekin tuntuu kestämättömältä, jos minusta tehdään muistiinpanoja ja minua analysoidaan enkä voi mitenkaan vaikuttaa siihen. Jotain kontrollifriikkeyttä?

    Äänestä

  • prn kirjoitti:

    Ymmärsit. Sekin tuntuu kestämättömältä, jos minusta tehdään muistiinpanoja ja minua analysoidaan enkä voi mitenkaan vaikuttaa siihen. Jotain kontrollifriikkeyttä?

    on lähinnä seurantaa, jotta terapeutti voi seurata, miten asiat kehittyy.
    Halutessasi saat luettavaksi paperisi ja voit myös keskustella niistä terapeutin kanssa. Näin mulle on ainakin sanottu. Luen säännöllisesti paperini. Ei niissä ole ollut huomauttamista, mutta olisin saanut keskustella terapeuttini kanssa niistä, jos olisi ollut jotain sanomista.
    Lääkäri alkuun vastusti tuota, että haluan nähä, mitä musta on kirjoitettu. Jokaisella avohoidossa olevalla on oikeus nähdä paperinsa.

    Äänestä

No mulle tuli mieleen, että onko normaalia olla olematta? Näin ihan vain meidän kesken... Kysymys kumminkin saattaa olla niinkin isoista asioista jotka vaikuttavat juuri sinun tulevaisuuteesi loppuelämän. Ne saattavat riistää sinulta oikeuksia, muuttaa sinun persoonallisuuttasi. Kyllä tuollaisten asioiden mielestäni kuuluukin olla pelottavia.

Kaikki hoito- ja tukimuodot eivät sovi kaikille. Yhteiskunnalle tai perheenjäsenille saattaa sopia, mutta ei hoidettavalle esim. fobioiden takia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


prn kirjoitti:

Onko normaalia olla niin epäluuloinen ammattiauttajia kohtaan, ettei haluaisi puhua henkilökohtaisista asioistaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu