Johtofossiilit

squirrel

Johtofossiiliajoitus on eräs tapa saada ajoitettua kerrostuma.
Tästä seuraa seuraavanlainen tilanne:

"Tiedemiehet määrittelevät sen milloin fossiili on muodostunut niiden kivien perusteella, mistä fossiili löytyy"

"Fossiilien tutkiminen on tärkeää geologialle. Kivien ikä voidaan määritellä niiden fossiilien perusteella, joita kivistä löytyy".

Kreationistit, ainakin Pälikkö, väittävät että kysymyksessä on kehäpäätelmä.

Kyseessä on kuitenkin ihan eri asia:
Fossiiliaineisto voidaan ajoittaa myös muilla keinoin. Nämä tavat -mm. radiohiiliajoitus, ovat fysikaalisia teorioita. Evolutionistit saavat niitä käyttää,niin kauan kuin näitä ei ole falsifioitu. YEC -piirit ovat epäonnistuneet tässä, joten niitä saadaan käyttää.

Erilaiset menetelmät,joista tarkemmin:
http://www.student.oulu.fi/~ktikkane/oldf.html
antavat yhdensuuntaiset ajoitukset.

Koska näin on, eikä tieteessä käytännön seikkojen vuoksi jatkuvasti mitata planeettojen ratoja tai fossiilien ikiä kalliisti, käytetään teorian antamia ennusteita lähtökohtina.
Kun teoria on voimassa,on sen ennusteetkin voimassa: Toki, jos jotakuta epäilyttää, voi aina mennä ja ajoittaa niitä johtofossiileista saatuja ikiä(Esim. kreationistiyhteisöjen rahoituksella.)

Johtofossiilien käyttö on oikeutettu muiden mittausten tulosten pohjalta -ja koska ne ovat halpa tapa, säästää tämä toimivaksi käytännössä havaittu jippo verorahoja.

3

451

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mr.K.A.T.

      Kreationisti Joosuan kanssa kuulemme kaupungilla villin huhun, että Anttilassa myydään kalliita valokuvakehyksiä hullun halvalla 0,50 € kappale. Joosua ja minä emme usko sitä.

      Joosua ja minä ollaan kahvilassa kaupungin keskustassa kun pussikassinaiselta holahtaa pussista lattialle ja kuuluu lasin kilinää, niin huomaamme, että kassissa lukee Anttila.

      Kun Joosua ja minä menemme kaupunginkirjastoon niin huomaamme, että toisellakin helähtää lasimaisesti kun laskee Anttilan kassin Joosuan viereen.

      Minä sanon Joosualle:
      "Jos anttilassa on kehysale niin näemme ja kuulemme paljon kehyspussien helinää kaupungilla. Ja koska näen ja kuulen kuulen kehyspussien kilinää kaupungilla niin Anttilassa on ale. Siis Anttilassa on varmaan hullu kehysale."

      Joosua: "Pyh! Kehäpäättelyä! Sattumaa!.."

      Mitä mieltä olette, kreationistit ja muut ?
      Onko nyt kyseessä kehäpäätelmä vain rohkea Sherlock Holmesilainen päättely ?

      • Obadja

        Me ei Hesekielin kanssa nähty eikä kuultu mitään kaljapullojen kilinöitä, ei edes nähty Anttilan kasseja. Mitä voimme tästä päätellä?


      • Obadja kirjoitti:

        Me ei Hesekielin kanssa nähty eikä kuultu mitään kaljapullojen kilinöitä, ei edes nähty Anttilan kasseja. Mitä voimme tästä päätellä?

        Eihän Suomestakaan monissa paikkaa löydy fossiileja niinku analogisesti ei kaikki esimerkissänikään koskaan törmää kiliseviin Anttila-kasseihin.

        Ja ne kehykset kuulsi läpi ja reunat puhko reikiä kassiin joten kaljapulloja ne tuskin oli (unohtu mainita ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      1
      2656
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      105
      2384
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2199
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1804
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      31
      1386
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1203
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      167
      1073
    8. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1003
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      81
      964
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      79
      863
    Aihe