dippi muikuille

muikku

kertokaas jotain dippejä paistetuille muikuille. Aattelin kermaviilistä tehdä jotain, mutta mitäs siihen laittais sekaan.

7

4046

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mössääjä

      Paistetut muikut nyt ovat sellaisinaankin niin syntisen hyviä, etten kaipaa niille minkään valtakunnan dippikastikkeita!

      Jos sellaista on pakko olla, niin minulle saa olla seassa ainakin valkosipulia. Tilliä. Sitruunapippuria (ellei sitä ole jo muikuissa). Sitruuna- tai limettimehua. Sen enemmillä on jo turha lähteä makunautintoa sotkemaan.

      Keep it simple, s-d!

      • muikku

        mutta tenavat, tai ainakin toinen vähän vierastaa muikkujen syöntiä. Jos se dippaaminen auttais asiaan että muikut kelpais paremmin. Ja mulle se on parempi mitä vähemmän syövät, kyllä minulle kelpaa.


      • järvestä
        muikku kirjoitti:

        mutta tenavat, tai ainakin toinen vähän vierastaa muikkujen syöntiä. Jos se dippaaminen auttais asiaan että muikut kelpais paremmin. Ja mulle se on parempi mitä vähemmän syövät, kyllä minulle kelpaa.

        Voissa paistetut neulamuikut tai mitkä tahansa muikut lurps...aah... Pikkulapsille kyllä kannattaa kyllä kokeilla vaikka valmiita dippikastikkeita jos se auttaa lapsia oppimaan kalan ihanaan makuun.


      • www.hv
        muikku kirjoitti:

        mutta tenavat, tai ainakin toinen vähän vierastaa muikkujen syöntiä. Jos se dippaaminen auttais asiaan että muikut kelpais paremmin. Ja mulle se on parempi mitä vähemmän syövät, kyllä minulle kelpaa.

        No, laita tenava ketsuppia.


    • kels

      1 prk kermaviiliä
      1 tl sokeria
      1/4 tl suolaa
      1 rkl sinappia (sitä tuttua, mitä he syövät)

      Ei kaipaa muuta. Tilliä koristeluun, ei syöntiin.

      Sinapin tilalle kermaviiliin voi laittaa myös tomaattiketsuppia ja curryä. Sokeri on välttämätön maun pyöristäjä.
      Jos isompia chili antaa potkua.
      Mausteet lasten iän ja maun mukaan.

    • muikkujenkera maistuu mullekin bourbon viskit kunhan eivät vie kokonaan ihanan muikun makua.

    • jldsjlfjldlsflskdj

      Voisula ja perunamuusi. Raakaa sipulisilppua päälle. Nam.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      59
      1753
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      325
      1521
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1466
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1195
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1183
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      71
      1165
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1137
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      79
      1091
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      968
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      906
    Aihe