Norjan lohesta syöpä.

Jos osaatte ruotsia lukekaapa tämä. Norjalaiset lisänneet lohen ruokaan (että tulisi punaisempi lihan väri) nitriittiä joka saattaa aiheuttaa syöpää.

http://www.expressen.se/index.jsp?a=505067
8993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

lohenviljelys on onnenkauppaa, paitsi kun myydään EU maihin ;o))

Äänestä

Kaikessa ylireagoivia säälittäviä säikkyjä.

Kyllähän minulle kotimainen luonnonlohi kelpaisi, jos sitä saisi samaan hintaan kuin Norjan kassilohta. Vaan kun ei saa! Kunpa saisi edes johonkin hintaan.

Pistetäänpä siis jatkossakin nitriittiä poskeen ja ähötetään punaisena!

Äänestä

...ha använt nitriter som ger rökt lax en rödare färg.

On suuri ero puhutaanko viljellystä lohesta eli kassilohesta, kuten joku tässä jo mainitsi. Savulohta tuskin myydään samoissa määrin kuin tuoretta.

Äänestä

nakeissa/makkaroissakin nitriittiä =)...lähes kaikissa, paitsi mun syömissä

Äänestä

Alle kouluikäisille on Suomessa suositus makkaran syömisessä nitriitin takia, sallittu on vain yksi nakki/viikko, eli mitä tästä opimme, emme mitään.

Äänestä

Uutinen ei koske Suomeen tuotavia Norjan lohia!

Joka tapauksessa Itämeren villi lohi ja silakka sisältää paljon enemmän dioksiineja ja ympäristömyrkkyjä, että tuontilohi on aina terveellisempää!

Puhtainta kalaa on sisävesien siiat ja muikut! Niissä on myös runsaasti D-vitamiinia!

Äänestä
  • Järvikala on vain harvoin puhtaampaa kuin merikala. Sen lisäksi järvikaloissa on usein loisia, mikä rajoittaa niiden käyttöä. Merikaloissa on myös tärkeitä ravintoaineita (esim. jodi) joita järvikaloissa ei ole.

    P.S. Luuletko! Että! Osaisit! Kirjoittaa! Edes! nimesi! Ilman! Huutomerkkiä!!!!?

    Äänestä

jossai lapin joella kirjolohille oli syötetty 200 tonnia lehmänpaskaa. Paskan syöttäminen ei kuulemma sinänsä ole kiellettyä, mutta ongelma tuli siitä, että jokeen tuli liikaa ravinteita paskakuormien myötä. On vissii ollu hyvää lohta myytaväksi etelän lantalaisille

Äänestä

Kommentoi aloitusta


härski kirjoitti:

Jos osaatte ruotsia lukekaapa tämä. Norjalaiset lisänneet lohen ruokaan (että tulisi punaisempi lihan väri) nitriittiä joka saattaa aiheuttaa syöpää.

http://www.expressen.se/index.jsp?a=505067

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu