Ei kovinkaan pitkään kestänyt ennen kuin joku politrukki tuli pilailemaan "tee sitten rikosilmoitus". Mutta vakavasti.
Itselleni ei yksinkertaisesti riitä presidentin televisioidussa haastattelussaan antama ilmoitus, että ns. Stasi-lista "ei ketään kiinnosta". Kyseisen lausunnon on siis antanut Suomen tasavallan presidentti televisioidussa haastattelussa. Presidentti Halonen puhuu suvaitsevasta ja avoimesta kansalaisyhteiskunnasta. Kummallista kyllä suvaitsevaisuus ja avoimuus loppuu aiheeseen stasilistat. Yksinkertainen kysymys on; mitä salaillaan?
Oma isoisäni oli aikoinaan yksi niistä 11:sta kommunistien sisäministeri Leinon aikoinaan laittomasti Neuvostoliittoon luovuttamasta henkilöstä jotka kuolivat Stalinin leireillä. Pelkästään tämän takia on mielestäni tärkeää että käymme avointa keskustelua menneisyydestämme.
Tiedoksi sitten ihan kaikille, että en ole antidemari vaan olen äänestänyt sekä Koivistoa, että Ahtisaarta presidentin vaaleissa. Halonen valitettavasti ei ole lähellekkään heidän tasoisensa valtionainen. Torstain vaalikeskustelussa koettu Halosen romahdus oli järkyttävää nähtävää.
Jos joku kommentoi asiaa, niin sitten asiaperusteilla, ei leimakirveellä.
Kysyin äsken Halosen DDR-papereista
16
629
Vastaukset
- Juhanz
Se MTV3 vaalitentti olikin keskiviikkona.
Jäi tekstistä pois... se kapina oli viime vuosisadalla.
Sotaveteraani isänikin rähjäsi siellä jossakin täyden pokan.
Meiltä kyllä nokat vaalenis, jos mentäis kyseleen siltä niistä vuosista.
Pian ukko (92) tokaisisi: puheita kyllä riittää, mutta miten ois ryypyn laita.- Pääasia on unohtunut!
capt.cöpenick kirjoitti:
Jäi tekstistä pois... se kapina oli viime vuosisadalla.
Sotaveteraani isänikin rähjäsi siellä jossakin täyden pokan.
Meiltä kyllä nokat vaalenis, jos mentäis kyseleen siltä niistä vuosista.
Pian ukko (92) tokaisisi: puheita kyllä riittää, mutta miten ois ryypyn laita.Miksi Halonen salailee Stasipapereita, jos mitään salattavaa ei ole? En yksinkertaisesti halua epärehellistä ehdokasta valittavan presidentiksi!!
- mölli
ja sosiaalitoimisto, terapeutit sekä psykologit voivat sinua auttaa. Älä häiritse meitä muita. Ai jäi vielä kertomatta, että "rukoillaan" yhdessä sädearmeija avuksi. Minä meinaan mennä kohtasiltaan saunaan, sovitaan vaikka iltalääkkeitten jälkeinen aika klo 22.30. hoidetaan homma kotia.
- Juhanz
Mitä muuta tällä saitilla voi edes odottaa? Kyseinen vastaaja on ilmeisen höntti Halosen tukija? Olet varmaan ylpeä itsestäsi??
- mölli
Juhanz kirjoitti:
Mitä muuta tällä saitilla voi edes odottaa? Kyseinen vastaaja on ilmeisen höntti Halosen tukija? Olet varmaan ylpeä itsestäsi??
sedearmeija, oliko kohde oikea.
- peruste.
Kerroit isoisäsi olleen yksi 11 kommunistien sisäministeri Leinon aikoinaan laittomasti Neuvostoliittoon luovuttamasta henkilöistä jotka kuolivat Stalinein leireillä. Tavallaan ymmärrän katkeruutesi, mutta sinun pitäisi tarkemmin pohtia sitä, mitä tuola on tekemistä Tarja Halosen kanssa. Jollain tavalla sinun tulisi etsiytyä ulos tuosta katkeruudestasi, sillä se ruokkii turhaa vihaa syyttömiä kohtaan.
Minun isoisäni oli Hennalassa teloitusta odottavieen joukossa vain siksi, että naapuri oli hänet syyttömästi ilmiantanut. Isoisäni on ollut mananmajoilla jo 35 vuotta, enkä tunne mitään katkeruutta ketään kohtaan. Suomenkin hisoriassa on valitettavasti nämä surulliset jaksot. Ei ole mitään syytä enää ruokkia niillä eripuraa kansalaisten välille. Lainaan Niinistöä: "vastakkainasettelun aika on ohi". Onko se todellista vai pelkkää vaalipropagandaa?- Juhanz
Kun elämme vuotta 2006, ei yksikään asia historiassa mielestäni voi jäädä käsittelemättä. Siitä huolimatta tapahtuivatko vääryydet sisällissodassa, 40-luvun lopulla, tai 70-luvulla, niin asioiden pitää olla avoimia ja kaikkien tiedossa. 2000-luvun ilmapiiriin yksinkertaisesti ei kuulu 20-30 vuotta vanhojen asioiden pimittäminen. Suurin osa meistä kuitenkin on kyseisellä aikakaudella elänyt ja sen aikakauden kokenut.
- minäkin.
Juhanz kirjoitti:
Kun elämme vuotta 2006, ei yksikään asia historiassa mielestäni voi jäädä käsittelemättä. Siitä huolimatta tapahtuivatko vääryydet sisällissodassa, 40-luvun lopulla, tai 70-luvulla, niin asioiden pitää olla avoimia ja kaikkien tiedossa. 2000-luvun ilmapiiriin yksinkertaisesti ei kuulu 20-30 vuotta vanhojen asioiden pimittäminen. Suurin osa meistä kuitenkin on kyseisellä aikakaudella elänyt ja sen aikakauden kokenut.
Olin tuolloin 1970 luvulla kolmikymppinen, työssäni menestyvä perheenisä. Elimme vakaata nousukautta. Tuota jatkui aina 1980 luvun loppupuolella, kun Mauno Koivisto viisaudessaa asetti kokoomusjohtoisen hallituksen pääministerinään Harri Holkeri. Sen jälkeen suomalinen pienyrittäjä ja palkansaaja ovat olleet kusessa, josta toipuminen on ollut hidasta. Ne ovat asioita historiasta, jotka kannattaa muistaa.
Sen sijaan maailman tapahtumat elivät omia vaiheitaan. DDR eli omaa elämäänsä, eikä sen asiat heijastuneet sen kummemmin Suomeen kuin Neuvostoliiton tai muidenkaan itäblokin maiden elämä. Ajat muuttuivat ja yksi historian lehti kääntyi, kun Saksat yhtyivät ja Neuvostoliitto hajosi. tällaisia tapahtumia löytyy pitkällä aikavälillä paljon. Niitä vastaan on turha taistella vuosikymmenien taa. Elämme tätä aikaa ja otamme oppia tapahtuneista. Toivottavasti.
- marja
keskustelavat itsensä kanssa peilin edessä sädearmeija ja voimakkaat lääkkeet tukenaan. Missä on isä, äiti, siskokset ja serkut auttakaa.
- Berijan tarhat
se kertoo juuri niistä kommunisti-Leinon luovuttamista suomalaisista, joista yksi isoisäsi siis oli. Ei heistä monta jäänyt henkiin tai päässyt pois Nl:sta. Se kirja pitäisi jokaisen suomalaisen lukea.
Järkyttävää luettavaa.- monelta osin
järkyttävää. Kannattaa lukea Väinö Linnan "Täällä pohjantähden alla". Kirjasarja on fiktiivinen, mutta noudettelee totuudenmukaisesti aikakausia ja tapahtumia, jotka olivat vallalla noilla ajanjaksoilla.
- Matti
Kepulaiset jankuttavat näillä STASI-asioilla siksi että näin ne peittelevät omia Suomi-Neuvostoliitto_Seura suhteitaan ja toimintaansa Neuvostoliiton hyväksi. Öitä Kepu.
- Juhanz
Sieltä se totuus isoisäni kohtalostaa löytyy. Ja kyseisen asian takia vituttaa tämä "koko kansan presidentti" joka on surkeudessaan ennenkuulumaton. Kuten kuusi tuntia sitten tote sin, olivat Koivisto ja Ahtisaari hienoja ihmisiä. Nyt maistissa sanoessa suoraan sanottuna vituttaa. Ei voi näin surkeata presidenttiä))??
- Juhanz
Oli pari kirjoitusvirhettä :)
- edes ottanut
selvinpäinkin on selvää vaihdan pois tarjan -leiristä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh433027Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta612991- 422377
- 311873
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa791748Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251719- 481586
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771285- 391260
- 791080