Sattuisikohan kukaan tietämään, opetetaanko islanninkieltä missään Suomen oppilaitoksista? Joskus hamassa menneisyydessä ohimennen muistelisin kuulleeni, että jossain Suomen yliopistoista kyseistä kieltä voisi opiskella, mutta en todellakaan löytänyt mitään informaatiota yhdenkään yliopiston sivuilta.
Voiko islantia opiskella Suomessa?
kiehtova maa, eikö?
54153
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
»Suomalaisille islannin kielen oppiminen ei tuota vaikeuksia, sillä eri taivutusmuotojen olemassaolon ymmärtäminen on äidinkielemme perusteella helppoa ja lisäksi äänteistöltään kieli muistuttaa huomattavasti omaamme. Suomessa islantia voi opiskella Helsingin yliopistossa osana pohjoismaisten kielten opintoja. Luentoja saa seurata myös ilman opiskeluoikeutta. Lisäksi ne yliopistot, joissa pohjoismaisia kieliä voi opiskella, järjestävät ajoittain opetusta osana pohjoismaisten kielten opetusohjelmaa. Kesäkursseja on silloin tällöin esim. Lapin yliopistossa. Itseopiskelijoille on monenlaista materiaalia saatavilla lähinnä englannin kielellä. Suomeksi on ilmestynyt Kai Saanilan laatima oppikirja "Islantia kaikille" sekä Talk Now -sarjan CD-rom "Opi islantia".»
http://www.islanti.fi => Kulttuuri => Kieli
Muutama sananen islanninkielestä lisää:
http://www.edu.vaasa.fi/vyl/islanti/esseet.htm#kieli
"Kieliopiltaan islannin kieli muistuttaa saksaa. Myös islannin kielessä nomineilla on suvut ja ne taipuvat neljässä sijassa. Saksan kielestä poiketen islannissa ei ole varsinaista erillistä artikkelia, vaan määräisyys näkyy sanasta. Sijamuodot islannin kielessä ovat nominatiivi, akkusatiivi, datiivi, ja genetiivi. Sukuja islannin kielessä on kolme ja ne ovat feminiini, maskuliini ja neutri. Lukusanat 1-4 taipuvat kaikissa suvuissa ja sijoissa. Adjektiivit taipuvat kaikissa sijoissa, suvuissa ja luvuissa ja niillä on heikko ja vahva muoto. Verbioppi on islannin kielessä monimutkainen, sillä verbit taipuvat persoonissa ja ne jakautuvat heikkoihin ja vahvoihin. Verbien aikamuodot ovat suomalaisille tutut preesens, imperfekti, perfekti, pluskvamperfekti ja futuuri. Verbeillä on myös kestomuoto, konditionaali, passiivi ja yhdistettyjä aikamuotoja. Monet verbeistä saavat päätteen -st, joka muuttaa verbin merkityksen esim. mediopassiiviseksi tai refleksiiviseksi. Imperatiivi muodostetaan yleensä lisäämällä verbin vartaloon-ðu, -du, -tu tai -u, tarkoittamaan "sinä" tai -ið tarkoittamaan "te".
Islannin kielen aakkoset ovat samat kuin suomessa, mutta poikkeuksena tähän islannin kielestä löytyy yhdeksän kirjainta, jotka poikkeaa suomen aakkosista : Áá, Ðð, Éé, Íí, Óó, Úú, Ýý, Þþ, Ææ. Ääntämyksellisesti niistä kuitenkin vain muutama poikkeaa suomen kielestä. Islannin kielessä on sanan paino ensimmäisellä tavulla kuten suomen kielessäkin."
sivuja jo 8000 tuhatta ,että materiaalia löytyy,-huvikseni luin niitä muutaman tunnin ,niin alko aueta melko hyvin ,edellyttäen ,että osaa ruotsia hyvin ja sitä kautta norjaa.
se kirjastossa oleva islannin oppikirja ei ole mielestäni kovin hyvä. se on varmaan kuitenkin ainoa suomennettu.
uppia