Lapsemme on maitoallerginen, pian kaksivuotias ja on aika siirtyä kaupan soija -maitoihin. Olisi mukava vierottaa hänet pois tuttipullosta kun hän ei siitä niin välitäkään mutta ongelmana on se että nokkamukista hän juo vain pieniä siemauksia. Onko kellään tietoa paljonko nestettä noin kaksivuotias päivässä tarvitsee? Hän syö kalkkitabletteja joten maidon määrällä ei sinänsä ole niin väliä.
Nesteen määrä 2v.:lle?
5 dl?
2311
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Imeväisellä nesteen tarve on 100-150 ml/kg/vrk ja kouluikään tultaessa täysikasvuisen tasolla, noin 50 ml/kg/vrk.
Laske kaikenalinen nestemäärä yhteen, siis älä unohda vettä.
Nesteentarve on suurempi vauvoilla kuin isommilla lapsilla tai aikuisilla. Lasketaan tuon edellä olevan kaavan mukaan. Siis 100ml lapsen painokiloa kohden vuorkaudessa.
Esim. jos lapsi painaa viisi kiloa niin nestettä tarvitsee silloin 100ml kertaa 5kg = 500ml.
Lapsen terveyden ja elossapysymisen takia ei ole niin väliä mitä nestettä juo jos syö kiinteää ruokaa. Kiinteässä ruuassakin on nestettä yleensä.
Lapsemme on vähän teidän lasta nuorempi.Hänellä on ollut myös maitoallergia ja meillä on ollut todella ongelmia lapsen juomisen kanssa.Hän on ollut huono juomaan.Hän ei alkanut juomaan risi,soija eikä kauramaitoakaan.Mehut käy,mutta useimmiten hän juo pelkästään vettä.Jos oikein muistan niin 2v nesteensaanti päivässä on 1l, mikä on mielestäni paljon.Joisiko hän paremmin lasista? Meidän lapsi on juonut lasista jo monen monta kuukautta. Pillillä juominenkin voisi auttaa, ostakaa joku hauska pilli.