Kertokaa kokemuksianne avoautoista! Mieluusti hieman vanhemmista... 90-luvun puolivälin jälkeisistä rättikatoista. Miten toimii rättikatto talvisin? Onko rättikattoavo talvisin umpikorista kylmempi sisältä? Olen suunnitellut vaihtoa ja katsellut sillä silmällä mm. Mazda MX-5:a ja Honda DelSolia, mutta päällimmäisenä kiinnostuksen kohteena on Peugeot 306 cabrio, joten erityisesti kaikki faktat kyseistä pösön mallia koskien kiinnostavat =)
Kiitos
Avoautoista...
1
227
Vastaukset
riippuu täysin rätin kunnosta rakenteesta,
on kahdenlaisia rättejä, niitä jotka on vain pelkkä rätti ja niitä joissa on kymmenen kerrosta rättejä.
Ensimmäisii suomessa on oikeestaan vaan ne jotka tullu jotain muualta muuttoautoina/uusituontina/itsetehtyinä ja ovat todella harvinaisii, (yleensä yli 20v vanhat autot).
Jälkimmäiset ovat yleensä lämpimämpii ku peltikatot,(paksu ja ilmava kerros kangasta= lämpimämpi, ku pelti, ja muotoon puristettu levy yms. jota käytetty kattoverhoiluna.)
siis jos rätti täysin ehjä, ja tiivisteet kunnossa.
Talvisin en oo kertaakaan avannu rättiä, (vähemmän kun 5) koten siinä saa joku muu neuvoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815