Ostin uuden akun (65 Ah). Tuli 25 astetta pakkasta ja juuri ja juuri jaksoi pyöräyttää pari kertaa (enempää ei tarvita, esco lähtee aina hyvin käyntiin säällä kuin säällä). Kuulin joskus, että jos pitää esim. valoja päällä vaikka minuutin, niin jaksaa paremmin pyörittää, koska akku lämpenee ja virranantokyky kasvaa. Onko perää? Ei viitsisi kokeilla tuurilla talviaamuna ennen kouluun lähtöä, ettei tule pitkä ja kylmä koulumatka...
Jotenkin kuulostaa vaan järjen vastaiselta, koska hädin tuskin jaksaa moottoria pyöräyttää sen verran, että käyntiin lähtee. Normaalisti pidän aina kovalla pakkasella ylim. sähkölaitteet pois päältä.
Pakkasella käyntiin
11
1026
Vastaukset
sisäinen vastus on luokkaa 0,02 ohmia.
Valot ottavat pyöreästi 10 A virran.
Tämä 10 A:n virta kehittää 0,02 ohmin vastuksessa lämpötehon (P=I^2*R)10^2*0,02= 2W. Kuinka paljon 2W lämmittää akkua? Ei sitten käytännössä vähääkään. Lamppujen lämmitykseen meneekin jo 120 W, mikä pitempään jatkuessa kyllä tyhjentää akun kokonaan.
Tällaisia nämä Esson baarin viisaitten konstit yleensä ovat muutkin.
Parempaan tulokseen pääset vaihtamalla moottoriöljyksi alapäästä notkeamman laadun, esim. 5W-jotakin.- nykyään
muistaakseni 0W-öljyä, jota ohjekirja suosittelee. En varmaksi mene sanomaan oliko se 0W, mutta ohjekirjan mukaan kuitenkin. Olet siis sitä mieltä, että akussa kyllä riittää virtaa kovalla pakkasella, mutta jähmeäöljyisen koneen pyörittäminen vaatii niin paljon, että akku ei meinaa jaksaa? Vai ymmärsinkö oikein?
Miten saisi mitattua asian? Jos mittaan napajännitteen, niin kyllä se varmaan likimain samoissa lukemissa on pakkasellakin, mutta virranantokyky on silti heikko.
Piti ostaa joku kunnon (hifi)akku (esim. Optima Yellow Top), mutta ei sellaiset mahdu escoon ilman modifiointia... - mitä taas
Olipas sekavasti kirjoitettu tuo vastaukseni...
Eli tarkoitin, että jos luotaisiin scenaario, jossa akun (ja johtimien) ympärillä vallitsisi kesällä 25 asteen pakkanen yön yli, mutta moottori olisi jatkuvasti reilusti plussan puolella. Silloin käynnistyisi vastaavasti, kuin jos akku olisi myös lämmin? Eli siis pakkanen ei vaikuttaisi akun virranantokykyyn juurikaan, ainoastaan siihen, että moottorin öljyt jähmettyvät ja vaatii todella paljon virtaa, että saa pyöräytettyä konetta? Näin siis ymmärsin asian :)
- Lada
'Citroen' vastasi varmaan teoreettisesti aivan oikein. Tulipa kuitenkin mieleen 1980-luvun kylmäkäynnistykset Rellu 12:lla. Ensimmäinen starttausyritys jaksoi pyöräyttää konetta pari kertaa, mutta se ei riittänyt käynnistymiseen. Odottelin tuokion, ehkä kymmenen sekuntia ja käänsin avaimesta uudestaan. Ja nyt startti pyöri jo pirteämmin ja moottori käynnistyi! Jostain akku sai lisäpuhtia, vaikka ensimmäinen yritys kuulosti siltä, ettei tänään lähdettäisi mihinkään.
- sisävalo12
Ihan uudessa autoilijan vinkissä mainittiin, että kannatta laittaa auton sisävalo päälle ennen käynnistystä.
Kuulemma herättää akkua tarpeeksi.- siinä, kuinka
kauan sitä täytyy pitää päällä ja oliko jotain testituloksia eri pakkasilla?
- ennen
siinä, kuinka kirjoitti:
kauan sitä täytyy pitää päällä ja oliko jotain testituloksia eri pakkasilla?
Ennen otin ihan reilusti akun sisälle yöksi. Lähti saab 99 -82 käyntiin itäsuomen 30 asteen pakkasistakin ihan hienosti.
- hghdhgsd
siinä, kuinka kirjoitti:
kauan sitä täytyy pitää päällä ja oliko jotain testituloksia eri pakkasilla?
Se on kuulemma vanha vinkki, joka pitää vieläkin paikkansa.
Akku "herää", kun laittaa vähän virrankulutusta päälle.
Aikaa ei sanottu .. Muuta kuin vähän aikaa.
Mun kottero kyllä on lähtenyt ihan hyvin.. ilmankin.
- MAF
Joko uusi akkusi on valmiiksi sökö tai sitten laturisi on sökö. Laturista joko hiilet loppu, säädin sökö (latausjännite ei ole 14.4V - 14.8V 20 asteen pakkasella) tai muuten sökö.
Uuden akunhan saa takuuna, jos laturipuoli on kunnossa.
Nuo kattovalon polttojutut tai ajovalojen polttojutut voi unohtaa tietämättömien kusetuksina. Sensijaan eka startti 5 s, sitten minuutin odotus ja uusi pitkä startti, sillä pitäisi lähteä jos on lähteäkseen.- sittentm
Sitten iltasanomien autovinkki kusetti ....
Luulis että on oikeaa tietoa..
mazda lähtee käyntiin silviistii, -30astetta et kuulosttaa...
bou.vou..vou......vou...........wo.hyrrrrrrrrrrrr
elikkä tarpeeks pitkä startti ni kyllä lähtee...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä681919- 1261381
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1321333- 1401064
- 101927
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten348868Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82754Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55694Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50673Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j67654