Haeskelen naudanpaistille hyvää marinadia.
Kiitän jo etukäteen!
marinadi haussa
15
11665
Vastaukset
Laita marinaadin tyyliin "mitä kaapista löytyy".
Öljyä, soijakastiketta, ketsuppia, chilikastiketta ja mausteita (suola/aromisuola, pippurit, maustesekoitukset)
Itse en ole koskaan lihaa marinoinut millään ohjeella, vaan säveltänyt aina jotain, ja hyvin on ruoka kelvannut syöjille :)- punahilkka
Kaapista löytyy kaikenlaista, ja ruoka yleensä kelpaa vieraille, eikä mielikuvitustakaan puutu.
Minulla oli tietenkin ensin mielessä mitä kaapista löytyvistä tarvikkeista voisin valmistaa ennenkuin tänne kirjoitin, mutta mielellään toivoisin sellaisia hyviä reseptejä joita valmistatte aina uudestaan.
Oliiviöljystä, punaviinistä, valkosipulista ja timjamista tein marinadin nyt tällä kertaa, mutta uudet reseptit ovat tervetulleita.
- zaatar
puolet soijakastiketta puolet maple-siirappia
en ole kylläkään kokeillut naudanpaistiin- Kiril
lisätä jopa lihan marinointiliemeen? Eikö tämä piilosokerin käyttö jo ala mennä liiallisuuksiin? Makkaroihinkin ja moniin valmisruokiin lisätään nykyisin vaahterasiirappia tai glukoosia makua parantamaan. Kenen toivomuksesta? Kysyn vaan.
- punahilkka
voi hyvinkin sopia naudanpaistille.
Soijasta tuli mieleen teriyaki marinadi jota teen usein broilerille ja porsaankyljyksille.
Kiitos tästä "simppelistä" vinkistä, pidän makeasta.
Kokeilin kerran kahvimarinadiakin jossa on melkein puolet fariinisokeria, lisäksi omenaviinietikkaa ja öljyä. Talossa leijui pitkään ylikuumennetun kahvin lemu josta en pitänyt, muuten oli hyvää.
Etikan olisi voinut jättää pois. - eikö sulla ole muuta elämää
Kiril kirjoitti:
lisätä jopa lihan marinointiliemeen? Eikö tämä piilosokerin käyttö jo ala mennä liiallisuuksiin? Makkaroihinkin ja moniin valmisruokiin lisätään nykyisin vaahterasiirappia tai glukoosia makua parantamaan. Kenen toivomuksesta? Kysyn vaan.
Rauhoitu jo noiden sokereides kanssa! Jos kyseinen henkilö ottaa ohjeen onkeen tietää hän itsekin marinoivansa sokerilla. Mene laihdutuspalstalle juttelemaan ravinto- ja raaka-aineiden terveellisyydestä, täällä halutaan vain kuulla hyviä ohjeita.
Poikkeuksena tietysti jos joku erikseen kysyy tuotteen terveellisyydestä. - Taliska
Kiril kirjoitti:
lisätä jopa lihan marinointiliemeen? Eikö tämä piilosokerin käyttö jo ala mennä liiallisuuksiin? Makkaroihinkin ja moniin valmisruokiin lisätään nykyisin vaahterasiirappia tai glukoosia makua parantamaan. Kenen toivomuksesta? Kysyn vaan.
Ruokalusikallinen sokeria esimerkiksi tomaattipohjaiseen pastakastikkeeseen on hyvä idea.
- yksi idea
4 rkl sitruunamehua
4 rkl öljyä
chilipalkoja
1 rkl paprikajauhetta
1 tl suolaa
1 tl mustapippuria
murskattua valkosipulia.
Sekoita kaikki aineet. Polttavuuden voit itse määritellä lisäämällä tai poistamalla chiliä.- punahilkka
Kiitos sinullekin.
Vähän samantapaisen marinadin laitan fajitoille, mutta käytän sitruunan sijasta limetinmehua ja kuorta, ja paljon tuoretta valkosipulia. Tulisuus piristää arkisia ruokia. - hirvenlihan
punahilkka kirjoitti:
Kiitos sinullekin.
Vähän samantapaisen marinadin laitan fajitoille, mutta käytän sitruunan sijasta limetinmehua ja kuorta, ja paljon tuoretta valkosipulia. Tulisuus piristää arkisia ruokia.Niin, laitan esim. hirven marinointiin;
punaviinietikkaa
valkosipulia, mursk
vihreetä tabascoa
mustapippuria rouheena
hb kastiketta, jos on kaapissa
joskus omanahilloa, jos on
vähä öljyä
tämän marinaadin lisään lihan kastikkeeseen, maut voi itse tarkistaa, liika mausteisuus ei anna lihan omaa makua, vaan pelkät tuliset mausteet maistuvat. - punahilkka
hirvenlihan kirjoitti:
Niin, laitan esim. hirven marinointiin;
punaviinietikkaa
valkosipulia, mursk
vihreetä tabascoa
mustapippuria rouheena
hb kastiketta, jos on kaapissa
joskus omanahilloa, jos on
vähä öljyä
tämän marinaadin lisään lihan kastikkeeseen, maut voi itse tarkistaa, liika mausteisuus ei anna lihan omaa makua, vaan pelkät tuliset mausteet maistuvat.Totta, liiat mausteet piilottavat lihan maun.
Ja on joitakin pippurikastikkeita, esim Tabasco joista en pidä yhtään, Cholula on enemmän minun makuuni.
Hirvenlihaa en ole vielä milloinkaan laittanut ruuaksi, ei ole tullut katsottua onko sitä edes kaupassa.
Omenahillo marinadissa oli kiva yllätys ;) - hirvestä lisää
punahilkka kirjoitti:
Totta, liiat mausteet piilottavat lihan maun.
Ja on joitakin pippurikastikkeita, esim Tabasco joista en pidä yhtään, Cholula on enemmän minun makuuni.
Hirvenlihaa en ole vielä milloinkaan laittanut ruuaksi, ei ole tullut katsottua onko sitä edes kaupassa.
Omenahillo marinadissa oli kiva yllätys ;)kyllä laitan monesti omaa keittämääni pakasteesta sul. hilloa, sokerilla tai ilman. Kokeilen sitä moneen ruokaan, viimeksi tein kauraryynivelliä, johon laitoin mustikoita ja yx omena, fariinisokeria, jos on kuivunu kaappiin tai siirappia ja hien. sokeria, vähä suolaa, ja noin 1.5 L kattilaan.
Hirvenlihaa on kausiluontoisesti ostettavissa, jahtiaikaan eli syksyllä, mutta sitä ehkä löytyy pakastealtaastakin, on melko tyyristä , mut on se maistamisen arvoista. Kaikki ei pidä riistan vahvasta mauasta, siitä tulee hyvää karjalanpaistia,lisää sianlihan ja voi lisätä naudanlihaakin. Hirvi on rasvatonta ja melko kuivaa,ja karkea syistä, tummaa. Kyllä lihakeittokin tulee maukasta ja itse käytän myös tillilihaksi, koska maku on voimakas.Sitä käyttöäkin voi itse keksiä, mut toki kannattaa maistella. Mustapippuri on hirven mauste ei kuitenkaan liiaksi, kitkeryys voi maistua tunkkaiselta.
- vbn
Minun perusmarinadini naudalle on yksinkertainen:
oliiviöljyä
punaviiniä
hieman balsamiviinietikkaa
Mausteeksi voin sitten laittaa vaikkapa valkosipulinkynttä tai yrttejä. Marinadinhan tarkoitus on murentaa eli esikypsyttää lihaa ja hapan punaviini sekä palsamietikka tekevät juuri sitä. Makuakin niistä tietysti tulee paistiin.
Joskus käytän edellä olevaa marinadia myös naudanpihvien (ulkofilee) marinointiin. Tunti, pari marinadissa, jotta pihvit lämpenevät. Sitten pyyhintä kuivaksi, nopea paisto ja lämpimään, vaikka folioon.
Lisään paistinpannulla olevaan voi-öljyseokseen hyvin pieneksi hakattua sipulia ja herkkusientä (purkistakin käy), paistan pari minuuttia, kaadan marinadiliemen pannulle ja tarvittaessa lisään vielä hieman punaviiniä. Sitten nopea kokoonkiehautus.
Siitä tulee nopea ja maukas kastike pihville, salaattia vain lisukkseeksi ja tietysti paaaaaljon hyvää punaviiniä.- vbn
Jäi tuossa mainitsematta maustaminen. On turhaa marinoida suolaisessa marinadissa, koska suola vain vetää lihanesteet ulos. Suola ja muut suolaa sisältävät mausteet lisätään vasta jälkeenpäin.
Esimerkiksi noissa mainitsemissani pihveissä lisään vastajauhetun pippurin (rose- ja musta-), suolan (sormisuolaa) sekä mahdollisesti valkosipulia vasta pöydässä valmiin pihvin päälle. - punahilkka
vbn kirjoitti:
Jäi tuossa mainitsematta maustaminen. On turhaa marinoida suolaisessa marinadissa, koska suola vain vetää lihanesteet ulos. Suola ja muut suolaa sisältävät mausteet lisätään vasta jälkeenpäin.
Esimerkiksi noissa mainitsemissani pihveissä lisään vastajauhetun pippurin (rose- ja musta-), suolan (sormisuolaa) sekä mahdollisesti valkosipulia vasta pöydässä valmiin pihvin päälle.Hyvältä kuulostaa, varsinkin kun ostaa ruuanlaittoon vain hyvää, juomakelpoista punaviiniä.
Rahola ei kuitenkaan näytä olevan samaa mieltä marinoinnin vaikutuksesta lihan mureuteen. Suolastakin on jotakin sanottavaa.
http://www.kolumbus.fi/rahola/sanastot/m.html#marin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli305862Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm144414Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle403247IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm522981Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3401579- 701339
Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista
Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas861338Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2321216- 791179
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek101170