Ostin kauppahallista Suomi-makkaraa. Onko tämä tuotemerkki vai makkaratyyppi? Mistä nimi? Kuulostaa vanhanaikaiselta. Makkara itsessään on kuin pitempään kuoreen pakattua grillimakkaraa.
Suomi makkara
sikspäk
319686
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Suomimakkara saa punertavan tumman värin sian verestä. Sitä valmistaa sillä nimellä ainakin Tapola ja Hakala. Myös paistimakkaran nimellä olevat lenkit/makkarat ovat yleensä samaa tavaraa. Valmistetaan yleensä sianlihasta. Kuka tahansa voi laittaa oman makkaransa nimeksi Suomimakkara -> sanaa ei ole rekisteröity
hyvää oli ja olen ostanut useita kertoja myöhemminkin! Kotikaupunkini kauppahalli tarjoaa ainakin kolmen tuottajan suomimakkaraa ja kaikkia yhdistää punertava väri ja jotenkin arkaainen koostumus! Korpelan tuotetta taitaa olla se mitä ostan, tosin nyt ei ole kaapissa niin ei voi tarkistaa.
Ei pelkästään sianlihasta
Onko se Suomimakkara sitä hampin makkaraa.
Hienosto rouva osti lihakaupasta "hampinmakkaraa koiralle"
Duunari osti " hampille koiranmakkaraa"
Hampparin väärää tai kissanmakkaraa.
Suomi makkara erituote
Ullan grilli Tampereen tammelantorilla tarjoaa parhaat satsit ko. makkuria. Takavuosina kävin siellä useampaan otteeseen aamu-öisin ostamassa höyrytettyä suomimagaraa. Ullan mainiolla sinapilla toki. Tilaus hoitui siten, notta pistä nyt vaikka 1,50 eurolla slerbaa. Käteen tuli yleensä vaihteleva, mutta aina riittoisa satsi makkaraa.
Erityisellä lämmöllä muistan, kuinka ko. Ulla itse kurkisteli useampaankin kertaan grillin luukusta, että sulla on taas tuo koira mukana. Ja lykkäsi mukaan ilmaiseksi muutaman kilon paketin "höyryssä haljennutta" makkaraa koiralle.
Hieno makkara, hieno grilli ja varsinkin sen omistaja. Myös edesmennyt koira kiittää.
Slerbasta tuli mieleen vanha Aurinkomatkojen mainos, jossa synkeässä, marraskuisessa yössä asiakas on grillillä ja myyjä kysyy:"..tuleeko tämä munalla?" johon asiakas vastaa: .."eikun ihan rahalla!" ja paskaiset naurut päälle.
kuinka höyrymakkaraa voi tehdä itse ?
Jos sinulla on höyrykattlila, niin sillä tulee helpoiten. Kattilan pohjalle vettä ja makkarat höyrykoriin ja hella kuumaksi. Jotkut pistävät veden joukkoon vielä muutaman pippurin, mutta antaneeko tuo nyt sitten makua siihen makkaraan?
Nouseehan ne mausteiden tuoksut ja aromit höyryn myötä makkaran pinnalle. Veteen voi laittaa myös muita mausteita ihan oman maun mukaan esim. inkivääriä, valkosipulia, timjamia ja niin edelleen.
Jos ei ole höyrykattilaa niin aina voi käyttää myös metallista siivilää. Kattilan pohjalle muutama desi vettä, makkarat siivilään ja siivilä kattilan yläosaan reunojen varaan ja kansi päälle. Jos ei ole sopivaa kantta niin aina voi käyttää joko lautasta, foliota tai leivinpaperia peitteeksi.
Hakalan suomimakkaran osto loppui NYT! Parasta ennen 21.2-ja 17.2 haisee ketunsyötille!
Syöttäkää vanhoista tarpeista tehdyt makkaranne muille.
JA sana kiertää!!!!!!
ennen nimi oli hampparin lenkki joka sopi 60 luvulla kaikkien saunamakkaraksi halvat raaka aineet , mutta helvetin hyvää ei sitä kunnollista saa enää mistään , verestä vielä että kuin moni jehovan todistaja tietää syöneensä verta ,ainenkin ryynäri , suomi , hevos japaistimakkaraan kytetään joko verta tai veri plsmaa jauhelihaa tuskin enää uskalletaan värjätä verellä .-
ex-makkaramestarilla sekasin paistin- ja suomimakkara.
mikä meni sekaisin?
Nykyään ei suomalaisissa lenkkimakkaroissa ole makua kun niissä ei käytetä sisäelimiä niinkuin ennen. Takavuosina velj. Heinosen Suomi-makkara oli todella makkaraa. Nykyiset lenkit ovat ##### varsinkin HK:n sininen. Yäk!
Tampereen lihajalosteen lenkki tai savupoikienlenkki jota saa jopa pohjois suomesta , pyökkisavustettu , kylmänäkin aika herkku !
Veit jalat suustani. Heinosen suomi oli sitä oikeaa koska mukana oli sisäelintä. Vahinko että sellaista ei saa enää mistään kun liike lopetti Lahdessa jo kauan sitten.
Juuri Hakalan Suomimakkarassa käytetään sisäelimiä. Raaka-aineet ovat oikeansuuntaiset, mutta kuori on turhan paksu ja sitkeä, ja aivan liikaa vettä makkaramassassa. = Keitettäessä, tai höyrytettäessä makkara menee aivan lötköksi. Ei hyvä.
Usean eri valmistajan suomi-makkaraa olen syönyt, eikä yhdessäkään ole käytetty valmistukseen verta. (Saattaa jossakin olla). Toiset käyttää munuaista ja sydäntä, mutta ainoa yhteinen aineosa on naudanliha, enempi tai vähempi. Ison lihatalon tuotteessa lihaa 6%, vähän pienemmän 37%, hinta sama.
ps.tuossa lopussa sellanen virhe, että lihaprosentit on ryynäreistä,onneksi!
mitään ohraryynijä ole vaan sisäelimiä nautaa sikaa jauhoja suola ja mausteet.
Rokkasella oli hyvät makkarat :)
Hakaniemen hallista aikoinaan tuli haettua hampparinkäyrää
duunievääksi.Hjyvaa oli.
Hakalan suomimakkara oli ennen todella hyvää. Puruvastusta ja makua löytyi. Eikä ainakaan tuolloin ollut kiisteltyä E621 natriumglutamaattia. Nyt makkaran koostumusta on muutettu lotköksi, eli ilmeisen runsaasti makkaramassaan lisätty vesi muuttaa sen tusinamakkaran kaltaiseksi löysäksi mössöksi.
Se onnyt hyvää, toki joskus yli kypsää. mutta vaikea on vaan löytää enää mistään
Just äsken ostettiin K kupasta heitin " Suomi -Makkaraa " hyi vittu mitä paskasoosia olis syöny. Saatanan vetistä lientä tuli puolet makkarasta ja syö sitä sitte. Pysykää kaukana !
Kivikylän Juhlasuomi on hyvää.
Hakalan Suomimakkara on ihan hirveää. En ymmärrä, miten sellainen mauton ja vetinen tekele voi maksaa yli 6 € paketti! Kerran ostin, mutta en toista kertaa.
Hinta on todella korkea laatuun nähden, eli on ylihintainen. Ei ihme, että kyseinen makkara on vain muutamien ruokakauppojen valikoimissa.
Soylent green!
Se oli metsästäjän ja monen luonnossaliikkuvan suosikki makkara 1990- 2000 +. Mutta sitten maku muuttui??kuivemmaksi, Miksi.