Eli semmonen kysymys, kumpi kannattas tehä pitkä iskunen 5 litran v8 kone vai lyhyt iskunen?
Iskun pituutena/syl halkasijana joko isku 86,3mm ja poraus 96 tai isku 92mm ja poraus 94mm, Kumalla saa enemmän heppoja irti? Väännöllä ei ole niin suurta merkitystä mun tapauksessa?
Tosta viimesimmästä kampurasta ja 96 porauksesta sais 5,2sen, mutta kampura maksaa jo aika kivasti enemmän. Jos ostan sen pitemmän kampuran niin tulee sit samaa kyytiä 5,2nen.
Mutta vertailuna kiinnosti vaan että kummalla saa enemmän huipputehoo, eikö lyhyt iskusen pitäis tuottaa parempi huipputeho? Ja pienempi vääntö?
Mites kampikulma katu moottoriin? Mikä on hyvä vipusuhe? 1,5-2?
stroukkaus
heppoja
3
1035
Vastaukset
- väärälle
Oho.. meni väärälle osiolle tämä posti. vahinkoja sattuu..
pitkä isku= hyvä vääntö/laiska
Lyhyt isku= herkkä kierroksinen /ei väännä
esim. mopar 383cid on pirteä, ja 400cid on sama kone eri kampuralla, paljon laiskempi.- X Pertti
sitten alkuunkaan paikkaansa. Nämä on juuri niitä Esson baarin hevosmiesten puheita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101084
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82814Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264596Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede17585- 65531
- 93531
- 26512
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.47491- 43476
- 47437