Limsa-automaatteihin vain kevyt-tuotteita!

######

Hei!
Miksi aina paasataan limsa-automaattien poistamisesta kouluista? Automaatit maksavat toki kouluille, mutta ne myös tuottavat rahaa.

On huolestuttavaa, että oppilaat lihoavat osittain automaattien takia, mutta sen voi estääkin. Nimittäin limsa-automaatit voisivat sisältää pelkästään kevyt-limsoja. Automaateista saa nykyisinkin kevyt-juomia, mutta pelkillä kevyt-automaateilla oppilaiden terveyttä saataisiin kohennettua osittain.

En näkisi lainkaan pahana, että limsa-automaatit tarjoaisivat pelkästään kevyt-juomia :)

23

2582

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myrkkyä
      • aspartaami

        aspartaami tosiaan on hermomyrkky, kevyt ym. juomat jotka sitä sisältävät pitäisi kokonaan kieltää!


      • joo
        aspartaami kirjoitti:

        aspartaami tosiaan on hermomyrkky, kevyt ym. juomat jotka sitä sisältävät pitäisi kokonaan kieltää!

        koulujen automaateista nimenomaan juuri pitäisi kieltää kevytjuomat sillä ne tyhmistää!


      • ...........
        joo kirjoitti:

        koulujen automaateista nimenomaan juuri pitäisi kieltää kevytjuomat sillä ne tyhmistää!

        Tavalliset limsat pois ja pelkkiä kevytlimsoja tilalle!


      • Niin...

        Varmaan.. Ihan kun niit sais juoda jos ne olis vaarallisia.. Iten oon vetänyt pelkkii lighti limui noin 3vuotta suhteellisen usein ja keskiarvoni on 9.4 et haista paska.. ja aika luotettavan näköinen linkki..


      • Merisuolaa

        Iskukuumennettua rusinajuomaa, jotta jo lapsesta pitäen totuttautuu täysi-ikäisten viiniin, ohrat "riisiksi" ja makarooni lasten lempiherkkua, kesäkurpitsamuussia tai keitetyt tomaatit terveellisen liharuuan kansssa?


    • Kyo-kun

      Mitää kevytmoskaa...maistuvat aivan karmeille lukuunottamatta Pommac Lightia, joka maistuu jopa aivan siedettävälle muttei läheskään yhtä hyvälle kuin sokeroitu.

    • Siina

      Lightit ovat erittäin huonoja hampaille, niissä on paljon makeutusaineita.

      • play-boy90

        Light tuotteet on surkeita. Maku kärsii kun työnnetty kaiken maailman makeutusaineita, mutta ei sokeria.


      • Tepi

        Juu, tosi on. Hammaslääkäri näkee hammasluun haurastumisesta light- juomien käytön. Kohtuudella light ja sokerijuomia kannattaa nauttia.


    • lissukka ihkudaa

      nonii, voihan se ollakki ihan kivaa.....mieti keskenäs...:D

    • Jumpelventti

      Light-limut kehittää syöpäkasvaimen vähitellen, kun niiden juomista harrastaa. Tämä on faktaa, mutta tästä on vaiettu, sillä eihän lumifirmat saa konkkaan mennä ihmishenkien takia. Uskokaa pois! Jos ette usko niin miettikää sitten sädehoidossa mitä menitte ohittaan.

    • ...
    • Jenni.

      Kannatan molempia: sitä että automaatit hävitetään kouluista kokonaan, tai sitten sitä että ne täytetään vain kevyt-limsoilla.

      Koulussani (ylä-aste) missä käyn on muistaakseni neljä automaattia, kertaakaan en ole ostanut koska mielestäni limsa ei 'kuulu' kouluun.

      Koululla on myös kaksi kahvi/kaakaoautomaatteja, joista kerran ostin kaakaon mutta kaadoin viemäriin koska se oli tulikuumaa ja kieli paloi.

      Koululla on myös kioski, jota en ymmärrä. Kioskista voi ostaa vain ja ainoastaan KARKKIA. Karkkipapereita ym. roskaa on pihalla ja käytävillä, eli jätettä riittää joka päivä ja paljon. Karkkia en ole koskaan ostanut koulusta, enkä aijo ostaakaan.

      Mielummin kannatan, että kioskissa myytäisiin mm. sämpylöitä ym. kunnon ruokaa, kuin karkkia.

      Onneksi karkkia ei myydä siellä kuin yhdellä sisävälitunnilla. Koska se on halpaa, kaikki ostavat sitä. Tosin limsa-automaatit ovat toiminnassa aina, mutta menevät "lukkoon" koulun loputtua, eli klo 14 jälkeen.

    • Muumi..

      Kevytlimsoissa on paljon enemmän lisä-aineita, ja ne on sen takia epäterveellisempiä, kun tavalliset limsat.

      • angelfromfire

        Hui, en taida enää koskaan juoda kevytlimsaa. Mountaindew on parasta ;D


    • noobikoira1

      ai jotain fanta freetä??!?!? ei todellakaan mitään kevytlimsoja. mieluummin vaikka vettä kun jotain kevytlimsaa. se kuka kirjotti tän jutun ei varmaan koskaan oo maistanu kunnon limsaa...

      • Urheilija!

        Hyi hitto, tavallista limsaa! Täynnä sokeria ja sisältääkin kaloreita helvetisti! Mieluummin juon kevytlimsoja, jotka eivät lihota ja OVAT TERVEELLISEMPIÄ KUIN TAVALLISET LIMSAT.


    • Tadli

      Meidän koulussa ei limuautomaateissa olekkaan muuta kuin kevyt limppaa. Se on hyvä juttu se.
      Mutta sitävastaantaas kouluruuat ovat rasvamömmöä.. o.o'

      • maxmaxyh

        pepsi max ja coca cola zero on parastta.


    • högggy

      light ei ole sen parempaa!! se on keinotekoista litkua, yök!

    • sasasasasasas

      1. Ei ne kevyt juomat oo kauheesti terveellisempiä
      2. Jos automaatit poistetaan, niin koululaiset hakevat limsat kaupasta

    • Peruskoulu ohi!

      Meidän koulussa oli vuoden VUODEN limsaautomaatti Mutta koulu poistatti sen kun jotkun mulukut pisti sen lasin paskaks kun luuli et sen lasin takana on limsat... mutta siinähän on ''panssari''ovi joten oma munaus josta kärsii muut...:D Niitten päät kävi kyl aika monta kertaa sen teon jälkeen pöntössä :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      238
      10276
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      67
      4823
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      158
      4247
    4. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      227
      4214
    5. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      155
      4173
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      78
      3355
    7. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      5
      3061
    8. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      12
      2876
    9. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      30
      2859
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      1
      2745
    Aihe