Maapallon muutosvaihe

Maapallomme on ollut miljoonien vuosien ajan sellaisessa osassa maailmankaikkeutta, jossa energian nopeus on ollut 10 km tunnissa. Muutoksen aikana planeettamme saavutti 90 km tuntinopeuden huhtikuussa 1994. Kummallista, outoa, tästä kirjoitetaan useissa kirjoissa mm. valoa etsimässä (Carol Heideman). Onkos kukaan tietoinen asiasta?
4370
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En ole lukenut vastaavaa, mutta sopii käsityksiini Maapallon siirtymisestä korkeampaan värähtelytaajuuteen (4.ja 5.ulottuvuus).

Äänestä
  • Juttunne on pelkkää ufoilua ei tiedettä.

    Äänestä

Mun Mitsun mittari näyttää moottoritiellä 100 km/h, mut kun kohdalle sattuu nopeusvalvonta, niin taulu näyttää vain 86 km/h. Kummallista!!!

Onko nyt asia niin että olen taantumassa apinaksi ja evoluutioni kulkee takaperin koska nopeuteni hidastuu kun jarrutan?

Kysynkin nyt: voivatko Ufot vaikuttaa nopeuteeni?
(Ne vievät jo sukkani pesukoneesta.)

Raportoin ylihuomenna tai ensi vuonna uudestaan, ellen ole jo ehtinyt muuttua alkulimaksi.

Blub blöub blub....

Äänestä

Energian nopeus ? Mitä ihmettä sössötät, ai että oikein yheksääkymppiä, ViUH! ? Planeettamme ja me liikumme kyllä erittäin monenlaisia liikeratoja. Taisipa olla yhteensä seitsämän eri liikettä. Mitään sen kummempia vauhdeissa muutoksia ei ole havaittu "tässä osassa maailmankaikkeutta". Tasaista jököttämistä paikasta ei mistään ei minnekään. Kas kun ei ole edes tukka putkella?!

Mitä lähempänä Aurinkoa olevasta planeetasta on kyse sitä suurempi on nopeus. Merkuriuksen nopeus 47,9 km/s on kymmenen kertaa Pluton nopeus, ja Pluton keskimääräinen etäisyys Auringosta on vastaavasti noin satakertainen Merkuriuksen etäisyyteen verrattuna.

Linnunradan rotaatiokäyrän määrittäminen on osoittautunut hankalaksi, koska itse olemme pyörinnässä mukana. Mittaukset ulottuvat noin 25 kiloparsekin etäisyydelle eli vain 15 kiloparsekia valaisevan kiekon ulkopuolelle. Havainnoista voidaan joka tapauksessa päätellä, että rotaatiokäyrä on tasainen kierteisgalakseille tyypilliseen tapaan. Nopeus on paikallisen nopeutemme (220 km/s) luokkaa ja tiheys meidän kohdallamme vastaa noin yhtä protonia joka toisessa kuutiosenttimetrissä.

Yksittäisten galaksien nopeudet saattavat suurissa ryppäissä olla jopa 1500 km/h.

Energioista. Tyypillinen aurinkotuulen nopeus esim. tänään: Solar Wind
speed: 695.2 km/s
density:1.3 protons/cm3

Lisäinfot mm. nopeuksista: http://www.astronetti.com/index.htm

http://216.239.39.100/search?q=cache:1P9D2PSnzdYC:users.utu.fi/pivirran/tahtit1.pdf liikkeet linnunradassa&hl=fi&ie=UTF-8

Jos ei muuta nyt keksi, katsele marssilaisia maisemia: http://themis.la.asu.edu/latest.html

Muuta turhanaikaista ns. tietoa:

http://itikkaly.mikkeliamk.fi/tk98a/mustonen/humor51.htm

http://koti.mbnet.fi/~stupid/romukoppa/w00.txt

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jawamies kirjoitti:

Maapallomme on ollut miljoonien vuosien ajan sellaisessa osassa maailmankaikkeutta, jossa energian nopeus on ollut 10 km tunnissa. Muutoksen aikana planeettamme saavutti 90 km tuntinopeuden huhtikuussa 1994. Kummallista, outoa, tästä kirjoitetaan useissa kirjoissa mm. valoa etsimässä (Carol Heideman). Onkos kukaan tietoinen asiasta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu