Komparatiivi ja superlatiivi "paskalle"

Funtsaaja

Äidinkielen opettajat eivät vielä sano, että "paska filmi", mutta tätä ihmisen eritettä näkee käytettävän paljon "huonon" sijasta.

Ja minusta "paskasta" on tullut ihan yhtä hyvä adjektiivi kuin huonostakin. Siinä on tunnetta enemmän mukana, kun joku sanoo, että "paska filmi". Silloin ymmärtää, että filmi oli tosi huono.

Olisi jo aika myös vakiinnuttaa komparatiivi ja superlatiivi paska-adjektiiville, kuten ruotsin kielessä voidaan jo taivuttaa "dålig, dåligare, dåligast". Se ei ollut vielä mahdollista 30 vuotta sitten Suomen kouluissa, vaan oli hyvin tarkkaa, että sanottiin "dålig, sämre, sämst".

10

586

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Otsa rypyssä

      >Ja minusta "paskasta" on tullut ihan yhtä
      >hyvä adjektiivi kuin huonostakin.

      Miten sinusta on voinut adjektiivi tulla?

      • Baskeri

        Täällä otsarypyt silisi naurusta...


      • Funtsaaja

        Sitten.


    • Saska Paksamaa
    • Miten niin vakiinnuttaa? Tähän melkein voisi sanoa kuten eräs murrosikäinen sanoo... kröhöm... eräälle ystävälleni: "googlaa, newbie!" Googlella nimittäin havaitset, että "paskempi" ja "paskin" ovat jo käytössä.

      Jopa "Iso suomen kielioppi" kuvaa tämän ilmiön (s. 593): "Ylipäätänsäkin puhutulle kielelle on ominaista substantiivien, myös erisnimien, käyttö affektiivisina arvottavina adjektiiveina, jotka voivat komparoitua - -".

      Substantiivien komparaatio on suomen kielessä varsin vanhaa perua, tosin enemmän muunlaisessa käytössä, nimittäin paikallisuutta ilmaistaessa, esim. "rannempana" (joka voidaan luokitella adverbiksi jos halutaan, mutta muodostukseltaan se on selvästi ranta-substantiivin komparatiivin essiivi).

      • Superkompura

        >paikallisuutta ilmaistaessa, esim. "rannempana"

        Jos koiran ulo haisee nokkaan liiaksi, pitää mennä vähän ulommaksi...

        Tai paska.

        Voisinpa tässä herkistyä muistelemaan, kuinka kerran poikasempana ollessa... Mutta jätettäköön nyt tällä kertaa.


      • Hyi!
        Superkompura kirjoitti:

        >paikallisuutta ilmaistaessa, esim. "rannempana"

        Jos koiran ulo haisee nokkaan liiaksi, pitää mennä vähän ulommaksi...

        Tai paska.

        Voisinpa tässä herkistyä muistelemaan, kuinka kerran poikasempana ollessa... Mutta jätettäköön nyt tällä kertaa.

        Tuon ulostuksemmaksi voi puheenvuoro tiedepalstan keskustelupalstalla tuskin ulottua! Olet tainnut nauttia superlaksatiivia.

        Onneksi minun ei tarvitse tehdä ulostuttavuutta kanssasi!

        Jotta tämä palsta ei menisi ihan hulivilisonnaksi (diarrhoean epätieteellisempi nimi), niin heitetäänpä tähän linkki vähän asiallisemmille sivuille. Verraten hyvää iltapuhdetta kaikille!
        http://www.kolumbus.fi/inkeri.rissanen/adjvertailu.htm


    • I'd like to believe

      shit - shitmore - shitmost

      • Ykä

        Ja bullshit=häränpaska taitaa olla nuorison kirosanana joka pohjoismaassa.


    • superlatiivi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      36
      2022
    2. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      41
      630
    3. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      38
      584
    4. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      42
      470
    5. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      60
      460
    6. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      61
      459
    7. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      44
      438
    8. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      6
      417
    9. Pientä pintaremonttia

      Mistä löytää kirves sähkö putkimiestä tai lasin asentajaa rässä hyrynsalmen pitäjässä, kun eiole puhelinluetteloa eikä k
      Hyrynsalmi
      14
      413
    10. Hyvää yötä mies

      Kulta söpöliini 🥺❤️
      Ikävä
      40
      401
    Aihe