Mitä tässä tapahtuu?
uuuuuuno
6718
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Olimme koulun kanssa ABB:n laboratoriossa ja meille näytettiin tämä sama. En nyt muista miten homma tarkalleen meni, mutta kun tuo alempi homma jäädytetään nestemäisellä typellä niin siitä tulee magneettinen. Miksi, sitä en osaa selittää. En nimittäin muista :)
Magneettisuuden arvasinkin. Sitä en ymmärrä miten se voi samaan aikaan hylkiä ja vetää puoleensa. Miten sen pariston avulla voidaan nostaa se magneetti pois sieltä kiposta?
Entä miten se magneettisuus on niin "kovaa", että pariston paikkaa voi jopa vaihtaa ilmassa?
Kuten edellä kerrottiin, niin pariston tapauksessa oikosulkuvirta jää pieneksi. Auton lyijyakun sisäinen resistanssi on huomattavasti pienempi, ja virtaa tulee enemmän. Saattaisi jopa ohuessa suprajohteessa ylittyä virran maksimiskesto, (tai siis oikeastaan maksimimagneettivuontiheys) ja sitäkautta suprajohde voisi menettää suprajohtavuutensa ja lämmetä voimakkaasti. Ehkä jopa kärähtää.
Meni sitten ihan väärään ketjuun.
http://www.fys.uio.no/super/levitation/
ole kappaleen muuttuminen suprajohtavaksi tuon
kylmaän nesteen avulla?