Skeptikot ovat tieteelle samaa kuin kirppu koirille. Lisäksi he ovat järkeville ihmisille sama kuin vesikauhuinen rakkilauma kaikelle liikkuvalle. Paradoksaalista? Ei suinkaan. :)
Tässä totuutta
6
682
Vastaukset
- tivaaja
Perustele väitteesi - tai muuten sinua pidetään ajattelevien ihmisten keskuudessa pelkkänä primitiivireaktioita sylkevänä idioottina.
Jokaisen pitää kyetä - todistestetuin tai todistettavissa olevin faktoin - perustelemaan väitteensä. - skeptinen lukija
...mitä sinä tarjoat skeptisen elämänasenteen tilalle? Homeopatiaa, astrologiaa, kreationismia vai jotain muuta uskontoa?
Onko sinulla edes harmainta aavistustakaan, mitä skeptiseen ajattelutapaan kuuluu?
Tässä linkki hyvin lyhyeen tiivistelmään skpetisestä ajattelutavasta ja asenteesta:
http://www.holidayclub.fi/portal/suomi/kylpylat/saariselka/ski_saariselka/
Pystytkö kiistämään yhtäkään siinä esitettyä ajatusta asiallisin perustein? Todistustaakka on sinulla, kun aloit väitteistäsi esittämään.- skeptinen lukija
Sorry!
Tuli väärä linkki - tässä se oikea:
http://www.skepsis.fi/jutut/skeptismi.html
P.S. Jos tuosta linkitysvirheestä alatte irvailemaan, osoitatte todellisen tasonne. - joopa
skeptinen lukija kirjoitti:
Sorry!
Tuli väärä linkki - tässä se oikea:
http://www.skepsis.fi/jutut/skeptismi.html
P.S. Jos tuosta linkitysvirheestä alatte irvailemaan, osoitatte todellisen tasonne.kunpa skepet muistaisivat toimia noiden oppien mukaan, mutta kun ei...heillä on asennevamma kaikkea uutta tutkimusta vastaan.
- tivaaja
joopa kirjoitti:
kunpa skepet muistaisivat toimia noiden oppien mukaan, mutta kun ei...heillä on asennevamma kaikkea uutta tutkimusta vastaan.
"heillä on asennevamma kaikkea uutta tutkimusta vastaan."
Todistapa tuo väitteesi! - Pena10000
tivaaja kirjoitti:
"heillä on asennevamma kaikkea uutta tutkimusta vastaan."
Todistapa tuo väitteesi!Osoitit jälleen oman nerokkuutesi...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3269131Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat835668Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3335190SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden753628Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33062Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien662643Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal612575Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42402Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72338- 1132306