Filosofia ei edisty merkittävästi. Filosofia ei myöskään perustu kokeisiin, havaintoihin tai lähteiden tulkintaan vaan pelkästään ajatteluun. Eikä filosofisella perustelulla ole yksiselitteisiä sääntöjä. Paitsi nyt logiikka. Filosofia sotii kaikkia tieteen kriteerejä vastaan joten voiko siitä muka sanoa että se on tiede?
Onko filosofia tiede?
Joandra
73216
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
mitä se tiede on ja kuinka se on syntynyt, niin sitten saat enemmän syvyyttä perspektiiviisi ja sitten voit pohtia kuinka relevantti kysymyksesi on.
Vinkkinä, että filosofia tulee ennen tiedettä.
..ja ennen filosofiaa tulee meditaatio ja sitä ennen tulee Buddhalainen filosofia ja sitä ennen tulee oppi eli dharma:kahdeksanpuolainen opin pyörä.patentoitu 2500v. sitten ja toimii vieläkin!
Senhän nyt pitäisi olla aivan selvää kenelle tahansa älykkäälle ihmiselle!
Filosofisesta ihmettelystä tieteet ovat syntyneet, filosofia on niiden lähtökohta. Tuhansia vuosia tiede on ollut osana filosofiaa. Nyt tiede pyrkii hallitsemaan filosofiaa. Filosofia ei rajoitu pelkästään tieteeseen, ja tieteellisiin ementelmiin, vaan tutkii kaikkea laajemmin, voi kyllä sanoa perustellusti että filosofia on tiede.
Analyyttinen filosofia enemmänkin.
Filosofia ei ole tiede samassa mielessä, kuin luonnontieteet. Mutta kyllä jossakin määrin samassa mielessä kuin matematiikkka ja logiikka. Totta, historiallisesti filosofiaan sisältyivät kaikki muut tieteet ja niiden perusmetodia ja tietoteroaa voidaan pitää filosofian saavutuksena. Nykyisin voi ehkä katsoa filosofian olevan "muiden tieteiden yläpuolella", näköalapaikka, josta tarkastellaan "kaikkea". Sellaisetkin asiat, joiden ei voi katsoa kuuluvaksi muihin tieteisiin, kuuluvat filosofian alle. Kyllä filosofian opettaminen ja edelleenkehitysyritykset ovat hyödyllisiä.
Kuten sarjassa nimeltä "Firma" sanottiin
"Filosofiaan mahtuu koko universumi, mutta se ei ole mikään brändi"
Hupaisaa kyllä, mutta filosofiahan määrää metodologian kautta sen, mikä on tiedettä ja mikä ei. "Tiede" on siis vain tieteenfilosofian käytännön sovellus.
""Tiede" on siis vain tieteenfilosofian käytännön sovellus."
Niinhän se on.