hypotermia ja vaatteiden riisuminen

Papu

Luin äsken lehdestä, että hypotermian aikana ihminen usein saattaa riisua itsensä.

Onko näin? Miksi?

12

7780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olenpa

      minäkin kuullut paleltuneista ihmisistä jotka ovat löytyneet alastomina ulkoa pakkasesta, mene tiedä - syy vai seuraus.

      • xxxl Jussi

        Jossain vaiheessa hypotermiaa tuntoaistimukset antaa väärää infoa tai info tulkitaan aivoissa väärin ja ihminen tuntee, että hänellä on hillittömän kuuma, vaikka onkin paleltumassa. Jotenkin näin se menee.


      • Papu
        xxxl Jussi kirjoitti:

        Jossain vaiheessa hypotermiaa tuntoaistimukset antaa väärää infoa tai info tulkitaan aivoissa väärin ja ihminen tuntee, että hänellä on hillittömän kuuma, vaikka onkin paleltumassa. Jotenkin näin se menee.

        kuulostaa pelottavalta


    • Nimetön

      Vähemmän tieteellinen, itse asaissa puhtaasti arvaus: voisiko olla niin, että kun iho on jäähtynyt tarpeeksi, jääkylmät vaatteet alkavat tuntua ihoa vasten todella epämiellyttävältä? Niistä ei tuun ulevan enää lämmittäjiksi, vaan ne tuntuvat ikävältä yllä. Tähän kun vielä lisätään hypotermian aiheuttama ajattelun/harkintakyvyn romahtaminen, seurauksena on puhtaasti vaatteiden aiheuttaman epämiellyttävän tuntemuksen aiheuttama riisuuntumisen tarve.

      Itsestä tämä kuulostaisi järkevältä. :) Mikä muu syy saisi aikaan aktiivisen halun riisuutua? Minun on vaikea niellä tuota, ättä tulisi "kuuma olo"...

      • Anonyymi

        kyllä se on niin että loppuvaiheessa hypotermiaa ihminen tuntee kuumuutta jotenka riisuu vaattensa pois


    • näin ikään
    • tai mitä

      Olen myös lukenut vihjauksia että vakava hypotermia saa aikaan erektion. Ikäänkuin viimeinen elonmerkki.

    • Keminhaara

      Keminhaaralta löytyny vanhus menehty hypotermiaan. Hänkin oli alkanu riisumaan vaateitaan ja lopun alku käynnisty .

    • niinsevaanmeneehei

      No tästähän oli juttua jossakin dokkarissa mikä tuli TV:stä. Tosiaan siinä alkaa jossakin vaiheessa tuntua siltä että on niin kuuma että täytyy vähentää vaatteita.

    • Pöllöä

      Se johtuu siitä että ihminen luulee että sillä on kuuma vaikka sillä on kylmä

    • Jcjjvg

      Myös huumeiden aiheuttamassa psykoosissa ihminen voi alkaa riisua vaatteitaan. Ulkomaiden turistikohteissa poliisi on joskus törmännyt alastomiin ihmisiin, jotka eivät tiedä nimeään eikä missä maassa ovat. Suomalaisiakin..

      Aistit ei toimi silloin oikein. Iholla on varmaan hyvin epämukavia tuntemuksia, joista ihminen yrittää vaistonvaraisesti eroon ottamalla vaatteita pois kun ei muuhunkaan pysty.

    • Anonyymi

      Hypotermian loppuvaiheessa verisuonet laajenee ja ihmiselle tulee aivan sättärän kuuma! Siksi riisuu kledjunsa, vielä ku on menny ihan c8 ku paleltunu ja aivot ei oikein skulaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2219
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      24
      1323
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      126
      1225
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe