ÄLÄ USKO KAIKKEA!

Sakari

Olen toimittaja ja tein aikoinani eräälle lehdelle usean vuoden ajan horoskooppeja.

Vedin kaiken "omasta hatustani" (joku kun tarvittiin palstaa pitämään) ja kirjoittelin lukijoille erilaisia tarinoita, miten parhaaksi näin.

Vaikka kaikki olikin täyttä puppua, pidin huolen siitä, että en johtanut ketään harhaan kehottelemalla sitä tai tätä, tai kertomalla joistakin tarkoista tapahtumista ja vaaroista.

Enimmäkseen kannustin lukijoita huolehtimaan raha-asioista tai opiskeluista sekä kehittämään hyvät välit läheisten kanssa. Näin en ainakaan saanut mitään oikeasti pahaa aikaan...

Eli älkää ihmeessä, rakkaat ihmiset, uskoko, mitä horoskoopeissa sanotaan. "Selvännäkijät", jotka niitä luettavaksenne rustaavat, ovat kaikki (väitteistään huolimatta) kaltaisiani tavallisia tallaajia, joilla ei ole minkäänlaista erityiskykyä nähdä tai tietää mennyttä tai tulevaa, mutta joilla on erittäin (!!) hyvä mielikuvitus ja tietenkin hyvä foorumi asialleen.

7

1004

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyi hyi

      Ei saa leikkiä vakavalla asialla. Tuhma olet. Hyi sinua mokomaa.

    • tilaaja

      Enkä muihinkaan lehtijuttuihin.

      • TurkoosiPostia

        Niin. Eiköhän se tuossa tullut.


    • Neptunus

      Tuskin kukaan astrologian harrastaja uskoo viikkolehtien horoskooppeihin,niillä ei ole mitään tekemistä oikean astrologian kanssa. Kyllähän niitä voi lukea viihteenä siinä missä juorupalstoja ym, mutta mitä "ennustamiseen" tulee, niin luotan siinä vain itseeni tai johonkuhun toiseen astrologiaa tuntevaan.

      • Puulijuuli

        Ovatpas astrologiaa, Minulla on ainakin monta kertaa pitänyt paikkaansa ja ajan kanssa aika moni on toteutunut. miksi ne eivät olisi


    • Kekkonen

      Jos nyt saan jonkin horoskoopin eteeni, mitä merkistystä sillä on, että kuka sen on kirjoittanut?

      Jollain ihmeen keinolla kasa alkeishiukkasia, eli toimittaja, on kirjoitellut lehteen jotain ja ehkä ne ajatukset ovatkin jostain kumman syystä juurikin toteutuvia ennustuksia.

      Mitään muuta en usko 100% varmuudella, kuin sen että minä olen olemassa.

      • ole varma,

        olenko olemassa ollenkaan ja jos, niin missä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      125
      1168
    2. 69
      1071
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      93
      838
    4. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      77
      761
    5. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      45
      741
    6. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      38
      694
    7. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      67
      633
    8. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      25
      618
    9. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      38
      518
    10. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      487
    Aihe