Astrotutkimus skeptikoittain

*Valistunut*

Astrologiselle tutkimukselle on vaikea saada rahoitusta nyky-yhteiskunnassa, mutta tutkimuksen järjestäminen saattaisi olla helpompaa, jos sen tekee "skeptikoittain". Olen pääosin ideoinut, että miten tavallinen kuolevainen saa imitoitua skeptikkoa tutkimuksessa ja tässä eräs ehdotus:

Tutkimuksen aiheena voisi olla Gauquelinin tutkimuksen toisto -skeptinen versio. Paul Kurtzin väärennöstä on vaikea pistää paremmaksi, mutta silti voimme tehdä kunnon skeptikkotutkimuksen Mars-efektistä. Gauquelinin mukaanhan Mars sijoittui huippu-urheilijoilla huomattavasti sattumaa yleisemmin Gauquelinin sektoreille 1 ja 4. Tämä siis on tulos, jota tutkimuksestamme EI saa tulla. Miten siis järjestämme tutkimuksen "skeptikoittain järkevästi"?

Ensinnäkin: Otamme yhden ala-asteen oppilaiden urheilusaavutukset selville ja sen jälkeen valitsemme ne oppilaat, jotka saavutuksistaan ovat viimeisinä. Kun ryhdymme etsimään näiden syntymäkartoilta Marsia toteamme, että se on vain sattuman mukaan sektoreissa 1 ja 4. Bingo: Nyt voimme ottaa yhteyttä Skeptikon toimitukseen ja ilmoittaa, että astrologia on taas kerran osoitettu huuhaaksi ja G:n tulokset on nyt osoitettu vääriksi.

Se, että Mars esiintyi G:n tilastoissa juuri huippu-urheilijoilla EIKÄ häntäpään pitäjillä sektoreissa 1 ja 4 useimmin, on tietenkin vain yksi mitätön yksityiskohta, josta ei skepetutkimuksessa kannata välittää.

Mutta entäs sitten kun joku astrologi vaatii uusintatutkimusta? Valitsemme tietenkin uuden "vertailukelpoisen" koeryhmän, esimerkiksi 100 pyörätuolissa olevaa sotainvalidia valinnan perustuessa sanotaan heidän urheilusuorituksiinsa viimeisen viiden vuoden aikana. Laitamme heidät johonkin 100:n metrin "kiihdytyskisaan" pyörätuoleillaan ja otamme ajat ylös. Sen jälkeen tutkimme taas syntymäkartat peräpään pitäjiltä ja bingo! Heillä ei ole sattumaa useammin Marsia sektoreissa 1 tai 4. Jokohan astrologiparka nyt tajuaa mitä huuhaata on koko ikänsä kannattanut ja millä ketkuilulla suunnilleen ihmisten rahat varastanut... ;)

Entä jos tulokset huolellisesta lavastuksesta huolimatta ovat astrologialle suotuisia. Ei hätää! :) Voimme tietenkin Kurtzin sedän mallin mukaisesti "unohtaa" kriittisten tapausten raportoinnin ja raportoinnin yleensäkin. Eihän ikuisen skeptisismin ihmemaassa tarvitse raportoida tutkimuksia, jotka osoittavat jonkin noin "huuhaan" vähääkään toimivan. Sitten vain pidetään peukkuja että ei ole ketään RAwlinsia omassa leirissä.

Näin niinkun pääpiirteittäin... :D

0

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

        Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
        Maailman menoa
        266
        6639
      2. SDP:n lyhyt selviytymisopas

        1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
        Maailman menoa
        79
        5258
      3. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

        Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
        Maailman menoa
        102
        4193
      4. SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä

        https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk
        Maailman menoa
        270
        3649
      5. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

        Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
        Maailman menoa
        63
        3404
      6. Toivoisitko

        Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
        Ikävä
        146
        3159
      7. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

        jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
        Maailman menoa
        242
        2775
      8. Venäläiset varkaudessa

        Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee
        Varkaus
        275
        2101
      9. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

        Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
        Maailman menoa
        45
        1623
      10. Lupajaoston esityslista

        Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo
        Pyhäjärvi
        49
        1505
      Aihe