Päässä tyhjää tyhjää tyhjää, pitäisi keksiä rippijuhliin menu, vieraita n. 10 henkilöä ja tarkoituksena olisi tavallaan seisova pöytä, josta jokainen saa hakea mieleisensä ruoan.
Alkuun ajattelin jotain keittoa, sitten pääruoka ja jälkiruoaksi vaikka creme brulee...
Alkuun ajattelin jotain keittoa, sitten pääruoka ja jälkiruoaksi vaikka creme brulee...
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse tein minulle ja poikaystävälleni ns. 2-4 hengen voileipäkakun. Samalla vaivalla tekee kyllä 10-20 hengelle samanlaisen=)
Googleta sanalla voileipäkakku, niin löydät reseptejä. Itse laitoin savuporoa väliin hieman säveltäen muitakin ainesosia. Varmasti kelpaa kaikille.
...keitto seisovasta pöydästä voi aiheuttaa kriisitilanteita juhlavaatteille..jotain vähemmän läikkyvää ehkä? tomaatti-mozzarellasalaattia, munakasrullaa,tms?
uusin herkkuni on broileria banaani-currykastikkeessa, eli pieniä broilerinpaloja kypsennettynä, päälle kastike: freesaa sipulia ja currya öljyssä.lisää kypsää banaania ja vehnäjauhoja, sekoita ja lisää kermaa. sekoita pallovatkaimella tasaiseksi niin että banaani hajoaa kastikkeeseen. mausta suolalla ja korianterilla. kastike broilerin päälle ja basmatiriisiä lisäkkeeksi ja vaikka lämpimiä vihanneksia.