Niin? :) Siis ihan tavallista sinistä jenkki purkkaa.. ite mässytän sitä illalla aikalailla, ku yritän olla syömättä mitään.. siis totta kai ruokaaki syön, mutta koko ajan on jotain oltava suussa:) eihän purkan pitäis lihottaa?
voiko purkkaa syödä huoletta?
11
4818
Vastaukset
- SiSiSiS
Minä en tiedä esim. Jenkki purukumin tuoteselostuksesta mitään, mutta tälläsen löysin Rainbow purkasta.
Ainesosat: makeutusaineet (ksylitoli (36 %),purukumin perusmassa sisältää hapettumisenestoainetta E 320), makeutusaine(sorbitoli, mannitoli, maltitoli), happamuudensäätöaineet (E 341, E 500), kosteudensäilyttäjä (E 422), aromit (mm. piparminttu), sakeuttamisaine (E 414), väri(E 171), makeutusaine (aspartaami, asesulfaami K), pintakäsittelyaine (E 903). Sisältää fenyylialaniinin lähteen.
Ravintosisältö/100 g
Energiaa 720 kJ/170 kcal
Proteiinia < 0,5 g
Hiilihydraattia 69 g
josta sokereita < 1,0 g
josta polyoleja 69 g
Rasvaa < 0,5 g
josta tyydyttyneitä rasvahappoja - .....
ei kannata syödä paljon, koska:
-sisältää sokeria
-lisää nälän tunnetta
-tulee ilmavaivoja- namis
Itse olin aikanaan terv.keskuksen diettiryhmässä ja meitä neuvottiin että purkkaa voi syödä mielin määrin . Ei se ainakaan painonpudotustulokseen vaikuttanut kun 12 vk:n pudotus oli 28 kg . Kaikki illat mässytin purkkaa ja nimenomaan just tuota Rainbowta . Tyttöni on nyt laihduttanut parikymmentä kiloa ja purkkaa sillä kuluu paljon .
- Anni
namis kirjoitti:
Itse olin aikanaan terv.keskuksen diettiryhmässä ja meitä neuvottiin että purkkaa voi syödä mielin määrin . Ei se ainakaan painonpudotustulokseen vaikuttanut kun 12 vk:n pudotus oli 28 kg . Kaikki illat mässytin purkkaa ja nimenomaan just tuota Rainbowta . Tyttöni on nyt laihduttanut parikymmentä kiloa ja purkkaa sillä kuluu paljon .
Xylitol purkassa ei ole sokeria! Hubbabubba on asia erikseen...
- ja purkka
Anni kirjoitti:
Xylitol purkassa ei ole sokeria! Hubbabubba on asia erikseen...
on parempi kuin karkki. :D
- Anonyymi
Xylitoli on koivusokeri!
- ja näyttää lehmältä
Purukumin märehtiminen yleisesti ottaen tekee ihmisestä lehmä näköisen.
Toisekseen jatkuva hampaiden altistaminen sokerille syö ne. Xylitol-purukumi sitävastoin suojaa jossainmäärin hampaita, mutta xylitolin liikakäytöllä on taipumusta aiheuttaa ilmavaivoja ja/tai vatsanväänteitä. - Jauhaja
Voit syödä aika huoletta, varsinkin kun jauhat täysksylitolipurukumia joka ei sisällä mm sorbitolia, mannitolia, maltitolia, aspartaamia, tai asesulfaamia. Täysksylitolipurukumissa ei maketusaineena ole mitään muuta kuin hyvää ja kotimaista ksylitolia. Ainakin yksi suomalainen tehdas tekee ja minä käytän heidän tehtaanmyymälän palveluksia noin kerran kuussa.
- tieto.
Kenen valmistajan purkkaa syöt? Senkun mainostat pois. Meän kyläkaupasta en löytäny sellasta, joten voisin pyytää kaupungista tulevaa ystävää tuomaan. Kiitos jo etukäteen!
- vaan
Purkka ei kyllä lihota, mutta itse en suosittele sen syömistä, koska mulle ainakin tulee siitä nälkä! Sillon syömisen himo vaan kasvaa.
- namis
Minulla purkka tyydyttää puremisentarvetta ja helpottaa siten painonhallintaa .
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k693803- 993446
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah773300Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia362608- 1141512
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361486Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221094Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421090Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi181036Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja
miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku118996