nopeusrajoitukset alenevat

miihkali

Kymmenkunta vuotta sitten sai ajella erästä nimellä mainitsematonta päätietä mökilleni pääosin 100 km/h. Viitisen vuotta sitten pöljät laittoivat pitkiä 80 km/h nopeusrajoituspätkiä. Nyt ovat kaavailemassa kuudenkympin rajoituksia asutuksen vuoksi. Voi vittu, näillä asutustiheyksillä. Viimeisetkin kynnelle kykenevät ovat muuttaneet kasvukeskuksiin. Tien kunnossa ei ole tapahtunut muutoksia, uusi päällyste laitettiin muutama vuosi sitten. Aikoinaan ajoin rajoitusten mukaan, nyt niiden rikkomisesta on tullut pikemminkin sääntö, kuin poikkeus. Kohta ajellaan samaa nopeutta kuin T-mallin Fordin aikoihin.

9

773

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elmeri

      Kohta tietä koristaa uudenkarheat kameratolpat, sekä järjettömät 40 km/h -kohdat hidastetöyssyineen. Näin ollen saadaan autoilijan maksimaalinen vitutustaso nostettua huippuun, ja rajoitusten rikkomisten määrä kiihtyvään nousuun. Kamerat hoitavat sen jälkeen varainkeruun valtion kassaan.

      Tien kunnon eteen ei tietenkään tehdä paskaakaan, sillä "rahaa ei ole". Tästä saadaan taas tekosyy laskea rajoituksia entisestään. Nerokas oravanpyörä kieltämättä. Kuka lienee kehitellyt?

    • jupeluc

      Hevoismiesten tietotoimisto kertoi, että kyseisen nopeusrajoituksen syynä ovat olleet jotkut mökilleen tulevat helsingin hölmöt, joilla ei tunnetusti ole kohtuutta ajamiseen. Eikä sen puoliin taitoakaan. Olivat ajaneet tien laidalta toiselle yli sataa mennessään, kas kun auton hallinnan motoriikka ei ole vahvin laji. Ja tätä rataa.
      Yleensäkin helsinkiläiskuljettajilta pitäisi kieltää pääsy kunnon maanteille.

    • Mikkeliin ensimmäiset henkilöautot tulivat 1910-luvun alussa ja Mikkelin ensimmäisestä autoajelusta kauppias Vanosen autolla kertoi Suur-Savo-lehti: "Pitemmän suoran sattuessa koveni vauhti välistä sellaiseksi, ettei telefonipylväitä kunnolla kerinnyt lukemaan".

      Minä kirjoitin tuolla aiemmin kuinka 80:n hitaassa nopeudessa ehtii hyvin valopylväiden väleillä laskemaan neljään: http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=531&posting=22000000015128485

      (Autoilun historiasta tietämättömät eivät tietenkään tajunneet tuota valopylväiden välien laskennan merkitystä ja yhteyttä 1910-luvun alun Mikkelin historialliseen tapahtumaan.)

      Tuskin nuo "telefonipylväät" ennen ovat juurikaan tiheämmässä olleet kuin nykyisin. Nopeudet ovat siis hidastuneet, tai ihmisten laskentakyky nopeutunut.

      • Tarkistin tämänkin

        Max nopeus on 45 mph eli 72 kmh.
        Että näin.

        Kyllä siinä on jo sitä vauhdin hurmaa...


      • Tarkistin tämänkin kirjoitti:

        Max nopeus on 45 mph eli 72 kmh.
        Että näin.

        Kyllä siinä on jo sitä vauhdin hurmaa...

        On ollut vauhdikas peli niihin aikoihin ja sen aikaisille teille. Nykyisille asfaltoiduille teillehän on ilmestynyt 70:n rajoituksia, joten T-Fordillakin olisi joutunut hiukan hölläämään lain puitteissa pysyäkseen, alemmista rajoituksista puhumattakaan. Sitä en sitten muista millä autolla Mikkelissä se ensimmäinen historiallinen ajo ajettiin.


    • Sen verran "hihuleita", kortittomia, juoppoja ym. lainrikkojia olis liikenteessä, että saataisiin se sopiva vajaa 250 kuollutta aikaiseksi.

      Olis tavoitteet saavutettu......

      PS. Samoja kokemuksia "nurkilla". Eli 100km/h on pudonnut 60km/h ja tottakai with pönttöpoliisin......

      • jopeee...

        niin ja samalla tehtäisiin suuri ele ilmastopolitiikan saralla. Eipä olisi brysselissäkään kellään nokankolkutusta, kun autot kiellettäisiin suomessa - susia lisää vaan, ne vetää lihaa ja sylkee paskaa perseestään, puhdasta ja luontoystävällistä.


      • jopeee... kirjoitti:

        niin ja samalla tehtäisiin suuri ele ilmastopolitiikan saralla. Eipä olisi brysselissäkään kellään nokankolkutusta, kun autot kiellettäisiin suomessa - susia lisää vaan, ne vetää lihaa ja sylkee paskaa perseestään, puhdasta ja luontoystävällistä.

        ...ettei susien paskasta nouse liikaa hiilidioksidipäästöjä???

        Maatalouseläinten paskasta ainakin nousee......


    • niin...

      Sanoohan se järkikin että jos on huonot olosuhteet, niin ajetaan hiljempaa. Eihän siinä oikeasti kylttejä tarvita, paitsi tyhmille jotka eivät muuten tajua.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Anteeksi että epäilin sinua.. ❤️
      Ikävä
      60
      824
    2. Naisten top-5 red flagit

      1. Feminismi: kertoo keskenkasvuisuudesta, välttää vastuuta tekemällä miehistä kestosyyllisen kaikkeen 2. Ylipaino: kiel
      Ikävä
      111
      783
    3. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      46
      660
    4. Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä

      Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla
      Maailman menoa
      221
      624
    5. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      44
      559
    6. Tiedätkö kaivattusi musiikkimaun?

      Minkälaisesta musiikista hän pitää?
      Ikävä
      55
      546
    7. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      76
      533
    8. Jippii ! Zoon konkurssia tutkitaan .

      Vihdoinkin jotakin tietoa.
      Ähtäri
      22
      516
    9. Onko se loukkaavaa

      Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k
      Ikävä
      83
      495
    10. Onko kaivattusi seinäruusu?

      Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai
      Ikävä
      37
      490
    Aihe