Herbertin taivutus

Taipuuko nimi Herbert:

Herbertiä vai Herbertia?

Herbertistä vai Herbertista?
3191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

on virittynyt etuvokaalitaajuuksille. Herbertiä/Herbertistä.

Äänestä

Taipuu Herbert : Herbertiä : Herbertistä jne. Tämä on helppo tapaus, koska ääntämyksen mukainen vokaalisointu ja ns. visuaalinen vokaalisointu johtavat samaan tulokseen. Nimen ääntämyksessä saattaa olla vaihtelua, mutta tässä tapauksessa se ei vaikuta taivutettujen muotojen kirjoitusasuun.

Sana, jonka vartalossa esiintyy vain e (tai vain e ja i), saa etuvokaaliset päätteet. Näinhän on yleissanoissakin: tee : teetä, hede : hedettä, peli : peliä jne.

Äänestä

Vokaalisoinnun periaate vietynä loppuun asti antaisi ääntämyksen ['hɜbɜtiɜ] brittienglannin mukaan :-)

Tämä ei nyt taida kuitenkaan viehättää kaikkia suomenkielisiä, joten Herbertiä lienee paras vaihtoehto, kuten jo sanottiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ismo J. kirjoitti:

Taipuuko nimi Herbert:

Herbertiä vai Herbertia?

Herbertistä vai Herbertista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu