Edistääkö siementen ja kuivattujen hedelmien liottaminen ravinteiden imeytymistä elimistöön? Vai pystyykö ruoansulatusjärjestelmämme hyödyntämään siemenissä olevat voimavarat sellaisenaan ilman pehmentämistä?
Syön päivittäin etenkin puuron kanssa paljon siemeniä, mm. auringonkukkaa, seesamia ja pellavaa. Lisäksi myös kuivattuja hedelmiä kuten aprikoosia, rusinaa ja luumua.
Miksi liottaa siemeniä
2
861
Vastaukset
- :DD
Minäkin syön kuivatut hedelmäni sellaisenaan, en ole aikaisemmin kuullutkaan että joku vielä liottaa ne.
En tiedä edistääkö sulamista suoranaisesti, mutta itse olen omalla kohdallani huomannut, että syödessäni liottamattomia siemeniä, en jaksa pureskella tarpeeksi, jolloin osa siemenistä poistuu ulosteen mukana kokonaisina.
Liottaessani siemeniä, ne ovat paljon pehmeämpiä, jolloin myös suurempi osa tulee pureskeltua kokonaan, ikäänkuin "sulavat suussa". Pureskelu helpottuu kohdallani huomattavasti. Ennen en liottanut siemeniä, jolloin hampaani hieman vihloivat ja leukani olivat joskus jäyhämisestä kipeät. Mutta kaikki on niin yksilöllistä, kokeilemalla paras :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121639
- 1051185
Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!
https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro1381071- 49969
- 128857
Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?
Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni50854Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan
Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v240838Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.
Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?70745Pridekulkue kiellettävä?
Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla178719Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.
Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu55699