Hiukka

ihmetyttää

se, että kun ravinto on elävää, niin kuka oikeasti tietää, ettei se myös tunne jotain. Kirlian ilmiössähän kasveilla on oma energiakenttä (tunnekenttä??). Siis onko oikein syödä ja samalla tappaa tunteva kasvi!!!! Kirlian ilmiö on nimenomaan osa 'laajennettua' luonontiedettä, joka on kyllä täällä kylmän materian lännessä humpuukiksi määritelty. Kaikille 'puiden halaajille' onko oma logiikka loppuunajateltu.

4

673

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Entäs sitten?

      Pitäiskö tässä sitten syöminen kokonaan lopettaa?

      • olla

        ikäviä sivuvaikutuksia, jos lopettaa syömisen. Ehkäpä tähän kannattaa hakea perspektiiviä luonnosta, vaikkapa luontofilmejä katselemalla jos muuten ei näe. Huomaatte, miten luonnossa eläimet aina hyönteisistä leijoniin hommaavat appeensa. Ihminen on edelleen osa luontoa, vaikka kaupungissa asuukin.


    • Jos kasvit ovat tuntevia, eikö ole parempi syödä suoraan kasveja, kuin eläimiä. Jos syömme eläimiä, kuolee silloin enemmän kasveja, koska ensin eläimet syövät kasveja ja sitten vasta ihminen eläintä.
      Tietenkin yksi vaihtoehto on lopettaa syöminen, mutta sitä ei mielestäni vaatia toisilta, vaan se on jokaisen oma valinta, tahtooko mieluummin kuolla vai satuttaa.

    • KahvinKeitin

      tässä vaiheessa evoluutiota useimmat ihmiset eivät vielä kykene säilyttämään kehoaan ilman ruokaa, joten ainoa vaihtoehto on pienentää ruoantarpeensa minimiin ja syödä sellaista ruokaa, joka tuottaa mahdollisimman vähän kärsimystä. ruoantarve vähenee mm. liikkumalla, ja etenkin joogalla tuntuu olevan tällainen tasapainottava vaikutus ruokahaluun.

      en tiedä, ovatko kasvit tuntevia vaiko eivät. kärsimys kuitenkin vähentyy huomattavasti, kun ruokkii kehonsa suoraan kasveilla eikä ensin syötä niitä eläimille ja sen jälkeen syö eläimiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2187
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2121
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2062
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1963
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      595
      1875
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      21
      1669
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1443
    Aihe