Onko jääkautta ollutkaan?

Uskis teorisoi

11

1659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 007

      On päivän selvät todisteet olemassa jääkausista.

    • epäilijä

      Oppikirjat taitaa mennä uusiksi.Kun en usko,että kuussakaan olisi käyty.

      • ---

        Sulla on ilmiselvä pakkomielle ton kuun suhteen, mene nyt jo hoitoon.


    • Eka linkissäsi kohdasta 3 milankovitcin teoriasta:
      "Mutta vaikutuksenhan piti olla aivan toinen eteläisellä pallonpuoliskolla, osittain suorastaan päinvastainen. Kuitenkin on selviä todisteita siitä että jäätiköityminen on tapahtunut samanaikaisesti pohjoisessa ja etelässä. Miten se voidaan selittää astronomisen teorian pohjalta?"

      Ota karttapallo tai maailmankartta niin näet että mannerten suhteen pallo on nykyisellä mannerten jakaumalla hyvin epäsymmetrinen. Lähes koko etelämanner on jäässä ja lumen on vaikea valkaista ympäröivää myrskyävää merta. Eteläisen napapiirin yli ei jää tai lumi paljon leviä, ja heijastuskykyyn ei lämpötila paljoa vaikuta.
      Myöskään toisinpäin. Etelämanner on niin kylmä että pitäisi lämmitä tosi rajusti että se sulaisi. Se onkin maapallon kylmyyspiste ja olemma itse asiassa osittain sen takia jääkaudessa, elämme vain sen lämpimämpää interglasiaalivaihetta.

      Pohjoisella pallonpuoliskolla tilanne on sen sijaan aivan toinen. katso karttapallosta tms niin näet että vähäinenkin muutos lämpötilassa muuttaa lumirajaa ja ilmaston kylmetessä valkoinen aurinkoa heijastava lumikerros leviää herkästi napapiirin ohi hyvinkin etelään ja mitä enempi valkeaa, sitä enemmän arvokasta auringonsäteilyä (ja lämpöä) heijastuu avaruuteen.

      Viimeisen miljoonan vuoden aikana lähinnä 100 000 vuoden syklillä on jäätiköitynyt ja sitä edellisellä miljoonalla vuodella enempi 41 000 vuoden syklillä, nämä syklit näkyvät merenpohjan ja mannerjäänkin vuosikerrostumista. 100 000 vuoden sykli on maan radan elliptisyyden vaihtelun sykli ja 41 000 on akselin kaltevuuden sykli. Molemmat syklit vaikuttaa mutta toisinaan toinen on voimakkaampi.


      Wikipediakin tietää enempi kuin iivanainen ja hänen vuosikymmeniä vanhat "lähteet":

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkausi

      http://fi.wikipedia.org/wiki/Jääkausien_syyt

      • Siis tarkoitin sanoa että pohjoisella 65-67 leveyspiirillä on lähinnä mannerta johon lumen on helppoa asettua,
        eteläisen vastaavilla leveyksillä on lähes pelkkää merta.
        Ja mallien mukaan juuri 65 pLev on ollut ratkaiseva jääkausissa. eli Oulun korkeus..


    • tietävä tietäjä

      Niitä jääkausia on ollut monta. Pari kertaa hyvin kauan sitten (viim. 600 - 750 milj. vuotta sitten) koko maapallosta tuli jään peittämä. Sellaisesta päästiin sitten eroon tulivuoritoiminnan avulla, kun ilmakehän CO2-pitoisuus kasvoi ja saatiin kasvihuoneilmiö sulattamaan jää (se kesti kylläkin ainakin miljoona vuotta).

      Pienempiä jääkausia on sitten ollut useitakin ja varmasti joskus sellainen taas tulee.

      Viimeisimmästä jääkaudesta on useita todisteita eikä kretsupellejen "vaihtoehtoiset" selitykset niille ole vakuuttaneet tiedeyhteisöä - niihin uskoo vain ne, jotka eivät ymmärrä geologiaa. Vähän sama kuin joku torimyyjä yrittäisi väittää jotain poikkeavaa sydänkirurgian perusteita - edellytykset puuttuvat.

    • matson

      Iivanaisen Jari on todellinen ajattelija. Siksi onkin harmillista, että älyn vähäisyys, yltiöpäinen skeptisyys tiedettä kohtaan ja liiallinen raamatun selaaminen ovat sekoittaneet pojan pään pahemman kerran.

      Kirjoituksissa toistuvat jatkuvasti lauseet "on vaikea kuvitella miten...", "en voi ymmärtää kuinka..." ja niin edelleen. Tämähän ei kerro siitä, että tiede ei asiaa ymmärtäisi tai selittäisi kunnolla vaan ainoastaan siitä, ettei Jari kykene käsittämään asiaa. Uskisten mesoamisessa, kuten myös muussa pseudotieteessä, on usein se hauska seikka, että valtava määrä panoksia ollaan valmiita käyttämään vallitsevan (tieteellisen) teorian epäkohtien julkituomiseen. Sen sijaan korvaavaa teoriaa ei tarvitse tarkastella tai perustella mitenkään. Tähän tyyliin:" ...ja kuten näistä mainitsemista kymmenistä epäkohdista huomaamme, ei jääkautta koskaan ole ollutkaan. Sen sijaan raamatun kertoma vedenpaisumus sopii hyvin jääkausiteorian paikalle PISTE."

    • TripleRock

      Herätkää hihhulit todellisuuteen! Miten voi olla, että ei edes tiedetä että mantereet liikkuu... Tietääköhän kyseinen henkilö, miksi pyörä pyörii paremmin kuin kuutio?

    • minä vaan

      No hahhah. taas näitä sekopäitä.. :-D

      En jaksanu lukea kuin vikan kappeleen ja se jo kerto kaiken tän tyypin asiantuntevuudesta:

      "Tosin on mahdollista, että jos vesimäärä on maapallolla yhtäkkiä lisääntynyt vedenpaisumuksen johdosta,"

      Siis häh? Mistä hitosta sitä vettä ny yhtäkkiä muka olis syöksyny maapallolle? Ja vielä niin paljon, että se muka olisi jonkun vedenpaisumuksen aiheuttanu.

      "ämäntyyppisiä ilmiöitä - jos niitä yleensä on tapahtunut - on ainakin vaikea selittää millään uniformitarismilla, mutta ilmakehästä alas syöksynyt tulva voisi saada sellaista aikaan."

      just joo, tulvan syöksyminen alas ilmakehästä onki tosi realistista :-D Normaali sateet on asia erikseen, mutta siitähän tossa ei ole kyse.

      Toi on tas noita todellisuudesta vieraantuneiden hihhuleiden höpinöitä.

    • kuvalla
    • taidettu

      kertoa mitään mekanismia sille miten ne satojen tonnien siirtolohkareet joutuivat 1200km päähän alkuperäisestä paikastaan, elleivät ne kulkeneet mannerjään sisässä.

      Jos siihen esitetään syyksi voimakkaita virtauksia vedenpaisumuksen aikana niin mietityttää vaan miten nooa olisi mahtanut pysyä paattinsa kanssa pinnalla sellaisessa mylläkässä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      307
      6694
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      50
      5827
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      194
      5344
    4. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      61
      4103
    5. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      38
      3348
    6. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      5
      3343
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      53
      3254
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      29
      3018
    9. Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %

      Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739
      Maailman menoa
      11
      2262
    10. Mitäpä ostaisin ja lähettäisin Metsa Manille joulupäkitsiä?

      Vähän vaikea miettiä ja keksiä eikä pelkkää rahalahjaa oikein kehtoo. Kertokaapa te?
      Tuusniemi
      38
      1125
    Aihe