Valkoisia papuja

Mitä kaikkea ruokaa (hyvää ja terveellistä) saisi aikaan tuollaisesta purkista? Mihin kaikkeen papuja voisi käyttää? Tortillatäytettyä olen tehnyt, mutta saisiko jotain muutakin? Keittoa?

Erityisesti pidän tulisesta, tomaattisesta ja meksikolaisesta ruoasta.
51888
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eli jos osaat vähänkin laittaa "Santa Maria -tex-mexiä", niin siihen ne pavut ovat onnen omiaan.

Käyvät myös englantilaiseen aamupalaan sellaisenaan (yök).

Varmaan niistä keittoakin saa tomaatin, chilin ja valkosipulin kanssa, mutta en mene takuuseen mausta.

Mutta terveellisintä saat kun jätät purkin kaappiin ja laitat pavut itse kuivista pavuista, pavuista löytyy vaikka mitä.

Minä olen valkoisia papuja tomaattikastikkeessa syönyt viimeksi kielikurssilla Portugalissa vuonna 98, kun kaikessa järjestetyssä ruoassa oli kalaa tai lihaa ja "ranskalaiset" perunat alkoivat tulla korvista ulos.
Espanjalaisen vegaanikämppiksen kanssa söimme papuja suoraan purkista puiston penkillä yeast pasten ja valkoisen leivän sekä soijamaidon kera. Silloin maistui hyvältä, mutta nykyään pitäisi kyllä olla aika painavat syyt jotta purkki eksyisi ostoskoriini.

Äänestä

ensin otat niitä pakastettuja vihreitä papuja palkoineen(En tidä suom nimeä)ruots brytbönor.Joo keität näitä ja lisäät tomaattipyrettä sekä murskattuja tomaatteja,sipulia,mustaa pippuria,lihalientä,öljyä ja mahdollisesti esikypsytettyä lihaa,(itse en käytä).Viimeiseksi laitat sopivan määrän purkkipapuja.Söin tätä ruokaa ensimmäisen kerran eläissäni jo 15 vuotta sitten Greikan vuoristossa lammas,vuohipaimenen ja hänen tyttärensä vieraana 1300 metriä merenpinnan yläpuolella.Vaikka valkoiset pavut taisi puuttua tuntui se jumalten ruoalta.Teen sitä nykyisinkin silloin tällöin ja onhan se hyvää.

Äänestä

Paista jauhelihaa (200-400g) ja sipulia pannulla, nakkaa sekaan mausteeksi suolaa, paprikajauhetta, chilia, pippuria, ripaus sokeria yms.. lisää purkillinen papuja, ja toinen purkki tomattimurskaa. Anna kiehua hiljaa joku 10min ja tarjoa keitetyn riisin tai pastan kanssa.

Äänestä

Papukeittoa voi tehdä kun laittaa kattilaan reilusti sipulia, valkosipulia, purjoa, porkkanaa, perunaa...mitä nyt mieleen tulee...chiliä, mausteita, kasvisliemikuutio ja ne lopuksi ne pavut. Jos haluaa vaihtelu niin sekaan myös vaikka kidneypapuja. Ja sitten vaan kiehutellaan. Pavut kannattaa laittaa vasta kiehumisen loppuvaiheessa, kun porkkanat ja vihannekset ovat pehmentyneitä.

Äänestä

Tee cowboy-muonaa :)

Papuja tomppakastissa, jauharia, chiliä jossain muodossa, ehkä paprikaa, ehkä maissia.

Sit vanha länkkäri pyörimaan ja ohjeen mukaista pöperöä mättämään ranskanleivän kanssa.

Nii, ja ranskis pitää olla tooosi reiluina siivuina.

Tähän ruokalajiin kuuluu että saa tiukimmat etikettisäännöt unohtaa syödessä. Saa nuolla lautasen jos ei jääny ranskista niin paljon että sillä sais kaavittua.

Ite hyväks todettu jos ei oo niin muodollisten ruokailujen ystävä :))

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tomaattikastikkeessa kirjoitti:

Mitä kaikkea ruokaa (hyvää ja terveellistä) saisi aikaan tuollaisesta purkista? Mihin kaikkeen papuja voisi käyttää? Tortillatäytettyä olen tehnyt, mutta saisiko jotain muutakin? Keittoa?

Erityisesti pidän tulisesta, tomaattisesta ja meksikolaisesta ruoasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu