Kissan ruoissa käytetään DL-metioniinia alentamaan virtsan pH:ta, jolloin kissalle ei synny virtsakiviä. Acana-nimisessä ruoassa DL-metioniinin sijaan on metioniini. Mitä eroa on DL-metioniinillä ja metioniinillä? Onko toinen toistaan parempi alentamaan pH:ta?
DL-metioniinin ja metioniinin ero
3
3300
Vastaukset
- HJH
Metioniini on aminohappo, proteiinin rakenneosa. Proteiinithan ohjaavat eliöiden aineenvaihduntaa ja oikeastaan ihan kaikkea muutakin. D- ja L- taas ovat merkintätapoja (biokemian) merkitä optista isomeriaa. Optiset isomeerit eli enantiomeerit ja diastereomeerit ovat yhdisteitä, joilla on sama molekyylikaava, mutta atomit ovat järjestäytyneet kuin peilikuvaksi vastaavassa D- tai L-muodossa. Optisilla isomeereillä on usein erilainen fysiologinen vaikutus. Toinen muoto voi olla tehokas, toinen vähemmän tehokas, tehoton, tai jopa haitallinen (aminohappo tuskin voi olla haitatallinen). Googleta optinen isomeria, aminohapot jne.
Olettaisin, että DL-metinoiini on kummankin isomeerin seos, ns. raseeminen seos. Pelkkä metioniini voi tarkoittaa kumpaa vaan isomeeria, tai niiden seosta. Veikkaisin kuitenkin, että pelkkä metioniini olisi sitä muotoa, mitä elimistö (kissan) osaa paremmin hyödyntää.- kysymys.
Kiitos.
- raiikuli
Minkä verran päivässä tätä annetaan kissalle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17222227Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant739430Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.287421Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3216610Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va796281SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1805884Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot324908HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.944555Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm974319"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770