KASVISRUOKIA URHEILIJALLE!!

-----

Niin oisin tosi kiitollinen jos joku vois laittaa reseptejä mulle..siis oon lakto-ovovegetaristi..
Semmosii ei hirven hiilari tai rasvapitosii mitkä soopis kesäkunto-projektiin :D:D

8

943

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      ai niin...ja jos joku kertois vielä näist soija jutuista..Onks jtn mitä voi sekottaa jugurttiin?

      • ------

        joka ruokaan. Ja jauhoa jos siitä tykkää.

        Syö paljon papuja ja linssejä. Niitä voi tunkea joka ruokaan.


      • Anni
        ------ kirjoitti:

        joka ruokaan. Ja jauhoa jos siitä tykkää.

        Syö paljon papuja ja linssejä. Niitä voi tunkea joka ruokaan.

        Pyysit infoa urheilijan kasvisruokavaliosta. Mikä on lajisi? Mainitsit etten haluaisi mitään kovin hiilaripitosta. Proteiinit ovat tärkeitä, mutta älä unohda hiilareita. Mitään kestävyyslajia et voi harrastaa ja treenata kunnolla jos et saa tarpeeksi hiilareita!
        Soijarouhetta voi laittaa mihin vaan, puuroon, jugurttiin, siitä voi tehdä myös "jauhelihapihvejä" ja käyttää muutenkin jauhelihan tapaan keittoihin, patoihin ja laatikoihin.


      • ....
        Anni kirjoitti:

        Pyysit infoa urheilijan kasvisruokavaliosta. Mikä on lajisi? Mainitsit etten haluaisi mitään kovin hiilaripitosta. Proteiinit ovat tärkeitä, mutta älä unohda hiilareita. Mitään kestävyyslajia et voi harrastaa ja treenata kunnolla jos et saa tarpeeksi hiilareita!
        Soijarouhetta voi laittaa mihin vaan, puuroon, jugurttiin, siitä voi tehdä myös "jauhelihapihvejä" ja käyttää muutenkin jauhelihan tapaan keittoihin, patoihin ja laatikoihin.

        lajini on fitness urheilu


    • Pete765
    • Punajuuri

      Tuosta kirja.

      Liikkujan kasvisruokavalio - kestävää kehitystä

      "Kirja kaikille, jotka haluavat syödä vastuullisesti ja samalla suoriutua optimaalisesti omassa lajissaan. Kirjasta opit, kuinka koostaa fyysistä suorituskykyä ja terveyttä tukeva kasvisruokavalio - tai kuinka lisätä kasvikunnan tuotteita omassa ruokavaliossa. Kirja on omiaan myös ravintovalmentajille, personal trainereille ja muille ammattilaisille, jotka työskentelevät ihmisten elintapojen ja terveyden parissa."

      http://www.vegaaniliitto.fi/www/fi/vegaaniliitto/vegaanipuoti/kirjat/liikkujan-kasvisruokavalio

    • Juoksentelija

      Kasvisruoka sopii mainiosti ainakin kestävyysurheilijalle. Itse olen kasviksilla elänyt jo 25 v. ja juossut 15 maratoonia ja muutaman ultrankin. Alle 2,40 meni maratoni parhaillaan.
      Pavut ja herneet on jokapäiväistä proteiinin lähdettä, jonka ympärille ravintoni muodostuu. Monipuolista ja maittavaa, kun itse tekee ruoan.
      Tämä tomii takuu varmasti, kunhan sopeutuu hitaasti lihasruuasta eroon maltilla.
      Syön päivittäin vain yhden lämpimän aterian aamiasen, ja sen uskon toimivan kun elimistö rauhoittuu päivittäin ettei ole kokoajan jotain puputtamassa.Samoin silloin tällöin muutaman päivän kevysempiä kasvissose päiviä .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      120
      2542
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      40
      1842
    3. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      710
      1250
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      108
      1042
    5. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      72
      1028
    6. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      98
      986
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      905
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      88
      874
    9. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      101
      862
    10. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      34
      791
    Aihe