Niin oisin tosi kiitollinen jos joku vois laittaa reseptejä mulle..siis oon lakto-ovovegetaristi..
Semmosii ei hirven hiilari tai rasvapitosii mitkä soopis kesäkunto-projektiin :D:D
Semmosii ei hirven hiilari tai rasvapitosii mitkä soopis kesäkunto-projektiin :D:D
Vastaukset 8
Vanhimmat
ai niin...ja jos joku kertois vielä näist soija jutuista..Onks jtn mitä voi sekottaa jugurttiin?
joka ruokaan. Ja jauhoa jos siitä tykkää.
Syö paljon papuja ja linssejä. Niitä voi tunkea joka ruokaan.
Pyysit infoa urheilijan kasvisruokavaliosta. Mikä on lajisi? Mainitsit etten haluaisi mitään kovin hiilaripitosta. Proteiinit ovat tärkeitä, mutta älä unohda hiilareita. Mitään kestävyyslajia et voi harrastaa ja treenata kunnolla jos et saa tarpeeksi hiilareita!
Soijarouhetta voi laittaa mihin vaan, puuroon, jugurttiin, siitä voi tehdä myös "jauhelihapihvejä" ja käyttää muutenkin jauhelihan tapaan keittoihin, patoihin ja laatikoihin.
lajini on fitness urheilu
Suosittelisin vegaaniliiton esitettä "Urheilu ja veganismi"
http://www.vegaaniliitto.fi/esitteet/urheiluesite.pdf
sekä eläinoikeusfoorumin keskustelua Vegaanitreenaus ja -ravitsemus http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=1442&hl=
Tässä myös loistavaa asiaa kasvisruokavaliosta: https://ravitsemustalo.fi/2018/10/25/kasvisruokavalio-urheilijalla-uhka-vai-mahdollisuus/
Tuosta kirja.
Liikkujan kasvisruokavalio - kestävää kehitystä
"Kirja kaikille, jotka haluavat syödä vastuullisesti ja samalla suoriutua optimaalisesti omassa lajissaan. Kirjasta opit, kuinka koostaa fyysistä suorituskykyä ja terveyttä tukeva kasvisruokavalio - tai kuinka lisätä kasvikunnan tuotteita omassa ruokavaliossa. Kirja on omiaan myös ravintovalmentajille, personal trainereille ja muille ammattilaisille, jotka työskentelevät ihmisten elintapojen ja terveyden parissa."
http://www.vegaaniliitto.fi/www/fi/vegaaniliitto/vegaanipuoti/kirjat/liikkujan-kasvisruokavalio
Kasvisruoka sopii mainiosti ainakin kestävyysurheilijalle. Itse olen kasviksilla elänyt jo 25 v. ja juossut 15 maratoonia ja muutaman ultrankin. Alle 2,40 meni maratoni parhaillaan.
Pavut ja herneet on jokapäiväistä proteiinin lähdettä, jonka ympärille ravintoni muodostuu. Monipuolista ja maittavaa, kun itse tekee ruoan.
Tämä tomii takuu varmasti, kunhan sopeutuu hitaasti lihasruuasta eroon maltilla.
Syön päivittäin vain yhden lämpimän aterian aamiasen, ja sen uskon toimivan kun elimistö rauhoittuu päivittäin ettei ole kokoajan jotain puputtamassa.Samoin silloin tällöin muutaman päivän kevysempiä kasvissose päiviä .