Kysymys TI-84 Plus laskimesta

Kun valitsen y= tilan ja haluaisin piirtää kaksi funktiota. Laskin ei suostu valitsemaan kuin vain toisen, normaalin kenoviivan sijasta y1, y2 jne. edessä on omituinen merkki (nuoli joka päättyy seinää) -tyyppinen. Mikä vikana?
3277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kokeile resetoida laskimesi, jolloin laskin palautuu perustilaan. Resetoi vain RAM-muisti, jolloin appsit säilyvät.

Äänestä
  • Joo eli itselläni sama ongelma, resetointi ei ole palauttanut tuota takaisin.

    Äänestä

Tämä vastaus tullee hieman myöhässä kysyjälle:) mutta ehkä tämä auttaa jotakuta muuta:
- Paina APPS
- Paina kerran nuolta ylös, eli siirry sovelluksen TRANSFRM päälle
- Paina ENTER
- Paina 1:UnInstall

Laskimessa on siis ollut vahingossa Transfromation Graphing sovellus päällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pekko22 kirjoitti:

Kun valitsen y= tilan ja haluaisin piirtää kaksi funktiota. Laskin ei suostu valitsemaan kuin vain toisen, normaalin kenoviivan sijasta y1, y2 jne. edessä on omituinen merkki (nuoli joka päättyy seinää) -tyyppinen. Mikä vikana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu