Onko tuoli olemassa?
Pähkinä purtavaksi
Kuuno-Kalevi
11735
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
... tuolilla on jotain tekemistä pähkinöiden kanssa?
Minun aivoituksiani ei voi yksikään elävä sielu ymmärtää.
Et tiedä, kuka olen, mutta voin luvata, että jos kuulet nimeni, putoat perseellesi.
Jos kuolleena sieluna kuulen nimesi, varmaan perseellekin on käyttöä.
olise.
niinsevaanetenee.
olise.
Vastaus
Kokeile istua siinä naisesi kanssa.
Jos koet siinä jotakin istumiseen liittyvää niin todennäköisesti se on olemassa koska itse olet sitä mieltä ja toinenkin on sitä mieltä.
Toisen läsnäolo varmistaa sen ettet koe harhoja. Vakuuta itseäsi myös esim. ottamalla tuolista valokuvia. Mutta onko tuolia olemassa jos sitä ei käytä kukaan on hyvä kysymys? Tai mikä on tuolin pääfunktio? Esteettinen vai käyttöesine?
Mutta nämä ovatkin alakysymyksiä.
"Filosofin nimmarillahan tässä": Mistä voin olla täysin vakuuttunut sen toisen ihmisen olemassaolosta? Kaikkihan voi olla pelkkää harhaa, ja näin hyvin todennäköisesti onkin.
Jos kukaan ei ole toteamassa tuolin olemassaoloa niin kuinkahan lie ?
Eihän Hän meitä -kaikessa armeliaisuudessaan- mihinkään olemattomin tuolien harhaiseen maailmaan olisi luonut.
Todista, että olet olemassa!