puuroihin vaihtelua

uhmiksen äiti

olisiko vinkkejä miten saada taas kaksi vuotiaalle puuro maistumaan! meillä syödään puuroa aamu ja iltapalaksi.tähän asti on maistunut tosi hyvin iso lautasellinen neljän viljan ja kaurapuuroa marjakeiton kera nyt ei oikein mikään enää.nyt syödään kaupan pika pussipuuroja jossa jotain marjaa.nyt on alkanu nekin tökkimän.tavallisia puuroja ei ole kelpuuttanut enää moneen kuukauteen (yökkää tai jopa oksentaa)alkaa olla jo aika tympääntynyt olo kun usein jää aamulla syömättä kokonaan. oliskos muita aamupala vinkkeja tämän ikäiselle? kaikki neuvot ja vinkit tervetulleita!!!!

5

576

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äippä

      Maistuisiko mannapuuro voi silmällä? Tai jos keittäisit vaikka aina sunnuntai iltaisin oikeaa riisipuuroa ja sitä lämmittäisit muutamana päivänä? Riisipuuro menee paksuksi jääkaapissa mutta kun siitä ottaa sopivan annoksen lautaselle ja lisää vähän maitoa sekaan ja lämmittää mikrossa se on kuin juuri keitettyä :)
      Joka lapsella tulee jossain vaiheessa stoppi puuron kanssa.. meidän pojalle se tuli 1.5 vuotiaana eikä ole sen päivän jälkeen kuin joskus vahingossa lusikallisen syönyt.(nyt 4v). Jos puurot alkaa tulla ulos, pitäisikö vaikka aamupala vaihtaa muroihin?

    • herkkua

      Voi mitä herkkua meillä puurosta tuleekaan, kun laittaa banaania palasina sekaan. Puuro menee hyvin siinä banaanin seurana.

    • AnneliK

      ...Muksu-puurot, mutta muuta puuroa ei syö sitten millään. Aloitettiin niillä jo vajaan vuoden iässä ja vielä maistuu.

    • kolmen mukelon muori

      Kaikki jossain vaiheessa tympääntyy puuroihin, eikä niitä mielestäni kannata "tuputtaa" vaan suosiolla antaa välillä muuta niin voi puurotkin maistua taas tauon jälkeen. Tässä vinkkejä:
      Viiliä; monia eri makuja tai maustamatonta mysliä tai raastettua hedelmää sekaan, jugurtit joita on kymmenittäin eri sortteja, riisi- tai mannafrutit, kokojyväsämpylää, kaakaota, teetä, maitoa, tuoremehua, tomaattia tai kurkkua pienenä kuutiona, hedelmää pienenä kuutiona... jokos näistä löytyisi jotain?

    • Meillä syödään myös paljon puuroja,eri lisukkeilla,esim.pilttisoseet ovat hyviä puuron päällä. Olen huomannut että välillä on pakko pitää taukoja tai koko porukka kyllästyy!! Aamu ja iltapuuro jatkuvasti on varmaan liikaa kelle tahansa! Tuossa oli aikaisemmissa viesteissä hyviä vinkkejä mitä muuta voi tarjota. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4168
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      28
      3137
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      919
    6. 133
      911
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe