Vegetaristi-/vegaanilasten ruoka!

Jos tällä palstalla liikuskelee kukaan edes jonkinlaista kasvisruokavaliota lapsella noudattava, haluaisin mielelläni kuulla, millaisia ruokia lapselle valmistat, mitä lapsi syö esim. päiväkodissa/koulussa ja kuinka lapsi ja ympäristö suhtautuu asiaan. Ja lisäksi onko KOKO muulla perheellä sama ruokavalio ja miksi?
81083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ruokavaliomme on lakto-ovo-vegetaarinen eettisistä ja ekologisista syistä. Munat ja maito luomua ja "harvinaista herkkua".

Ruoka on ihan tavallista; ruokalajit makaroonilaatikosta perunaan ja kastikkeisiin. Siinä missä sekasyöjät käyttävät lihaa, käytämme soijavalmisteita (leikkeet, kuutiot, rouhe ja tofu). Runsaasti salaatteja, raasteita, sieniä, marjoja, hedelmiä.

Lounas tulee koulun keskuskeittiöltä lapsille ja syövät mitä tarjotaan (siis sen kasvisversion).

Tietenkin kaikki perheessä syövät samaa (allergioidensa puitteissa) ja syynä on se, että se on tapamme elää ja ne ovat arvot, jotka haluamme antaa perintönä lapsille.

Suhtautminen on laidasta laitaan, mutta aggressiivisimmin ja epäilevämmin suhtautuvat kokemukseni mukaan ihmiset, joilla ei oikeasti ole ravintoaineista mitään käsitystä.

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksesta! Miten lapsesi itse suhtautuvat ruokavalioonsa? Minkä ikäisiä lapsesi ovat ja ovatko he koskaan maistaneet lihaa? Söitkö itse raskausaikana tai imetysaikana lihaa?

    Äänestä

Meillä on hieman päälle 1-vuotias tyttö joka noudattaa samaa ruokavaliota kuin isänsä, eli syö kasvisruokaa (maito kananmuna) sekä kalaa. Itse en syö kalaa. Myös oma äitini on samalla ruokavaliolla kuin tyttö ja mies.

Kalan syömiseen "myönnyin" terveydellisistä syistä, sillä varsinkin vauva-aikana se helpotti täyspainoisen ruokavalion koostamista.

Tyttö vasta opettelee syömään samaa ruokaa kuin vanhempansa, useimmiten ruokana on peruna- tai makaronipohjainen "mössö" jossa proteiinilähteenä kalaa, kananmunaa tai soijatuotteita (lähinnä rouhetta tai tofua).

Noin puolet lämpimistä aterioista ovat valmisruokia, joko kasvista tai kalaa. Lisään niihin usein esimerkiksi raejuustoa. Erilaisten papujen ja linssien syömisen opettelu on edessä lähikuukausina.

Syksyllä tyttö menee päiväkotiin, jossa suhtauduttiin erittäin myönteisesti hänen ruokavalioon. Muuten neiti on kaikkiruokainen, joten ongelmia tuskin tulee. Muut lähipiirissä eivät ole sanoneet juurikaan mitään, jotkut kyselevät siitä millä korvaamme lihan.

Nähtäväksi jää, miten lapsi ja hänen ystävänsä suhtautuvat siihen että hän syö eri ruokaa kuin muut. Luulen kuitenkin että se on tässä kansainvälistyvässä maailmassa yllättävänkin luonnollista lasten mielestä!

Äänestä
  • Kiitos asiallisesta vastauksesta. Jäin kuitenkin miettimään mitä mahdoit tarkoittaa kansainvälistyvällä maailmalla suhteessa lapsesi ruokavalioon? Onko lapsesi ruokavalio siis yhteydessä joihinkin etnisiin ruokavalioihin eli siis kyse ei olekaan eettisistä näkökulmista? Tuostakin asiasta kuulisin mielelläni lisää, jos niin on. Yleensähän kasvisruokavaliota noudatetaan eettisistä syistä eikä niinkään kansainvälisistä syistä, koska vain harvat kansallisuudet boikotoivat lihaa.

    Äänestä

  • Sohvi kirjoitti:

    Kiitos asiallisesta vastauksesta. Jäin kuitenkin miettimään mitä mahdoit tarkoittaa kansainvälistyvällä maailmalla suhteessa lapsesi ruokavalioon? Onko lapsesi ruokavalio siis yhteydessä joihinkin etnisiin ruokavalioihin eli siis kyse ei olekaan eettisistä näkökulmista? Tuostakin asiasta kuulisin mielelläni lisää, jos niin on. Yleensähän kasvisruokavaliota noudatetaan eettisistä syistä eikä niinkään kansainvälisistä syistä, koska vain harvat kansallisuudet boikotoivat lihaa.

    Sohvi,
    meillä kasvisruokavalio on eettinen ratkaisu. Kansainvälistymisellä tarkoitin juuri sitä, ettei ehkä erilaisia ruokavalioita katsota enää niin kieroon kun myös me suomalaiset totumme esimerkiksi muslimien ruokavalioon. Uskonnolliset ja eettiset syythän ovat melkein sama asia - vakaumuksellisia eikä (pääasiassa) terveydellisiä.

    Meillä minä syön Multivitaa, mutta tyttö ei (vielä ainakaan, vasta 1-vuotias) saa mitään lisiä. Hän syökin monipuolisemmin ja terveellisemmin kuin herkkupeppuäitinsä... =)

    Äänestä

Kiinnostaisi myös tietää syövätkö lapsenne jotain lisävitamiineja esm. b-vitamiinia?

Äänestä
  • Meillä kaikki syövät kotona täysin vegaanista ruokaa. Muualla lapsi (3v, ei vielä hoidossa) ja mies saavat useimmiten syödä mitä tykkäävät, itse syön aina vegaanisesti (eettisistä ja terveydellisistä syistä johtuen). Ympäristö on suhtautunut ihan hienosti, tosin ihmetteleviä kommentteja tipahtelee välillä mutta mitä niistä. :)

    Kerron vaikka esimerkin eilisestä ruuasta:
    aamulla soijamaitoon keitettyä puuroa marjoja, omenalohkoja
    välipalana itse leivottua siemenleipää (sis vähän kaikkea) hummusta, juomana vettä
    päiväruokana täysjyväriisiä, soijasuikalekastiketta ja kasviksia, juomana soijamaito
    välipalana soijakaakao ja leipä hummusta
    iltaruokana kasvissosekeitto ja juomana soijamaito
    iltapalana kaurajugurtti ja pala banaania

    Kalsiumrikastetun soijamaidon tilalla käytetään välillä muitakin kasvimaitoja. Ruokaan ujutetaan päivittäin tarvittava määrä rasvaa, tällä kertaa löytyy hummuksesta. Lapsi saa tällä hetkellä lisäksi vitamiinitabletin b12-vitamiinin ja huonohkon syömisen takia, myöhemmin siirrymme pelkkään b12 lisään. Ruokavalio on hyväksytetty ravitsemusterapeutilla ja lapsi saa ruuasta kaiken tarvitsemansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sohvi kirjoitti:

Jos tällä palstalla liikuskelee kukaan edes jonkinlaista kasvisruokavaliota lapsella noudattava, haluaisin mielelläni kuulla, millaisia ruokia lapselle valmistat, mitä lapsi syö esim. päiväkodissa/koulussa ja kuinka lapsi ja ympäristö suhtautuu asiaan. Ja lisäksi onko KOKO muulla perheellä sama ruokavalio ja miksi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu