Hei! Tarvitsisin kipeästi apuanne. Saan kesäkuussa vieraita Italiasta, jolla tunnetusti on yksi maailman parhaista keittiöistä. Haluaisin kokata heille jotain hyvää suomalaista, mutta pelkään möhliväni, koska en ole kovin kokenut ruoanlaittaja. Uudet perunat ja kala voisivat olla hyvä vaihtoehto. Löytyisikö keneltäkään takuuvarmoja herkkureseptejä (lisukkeet, jälkiruoka, kala) joilla onnistun näyttämään, että kyllä suomalainenkin ruoka on hyvää? Suurkiitos jo näin etukäteen! Minulle voi pistää vinkkejä myös sähköpostitse osoitteeseen [email protected]
Suomalaista ruokaa italialaisvieraille?
Mini
5319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
pitsa, lasangne, spaketti polongneese, makaroonilaatikko, kreikkalainen salaatti, hapankaali ja praatvursti, ...
onhan niitä vaikka millä mitalla.
onko noista mikään suomesta lähtöisin? No ehkä laatikko, mutta sitä en vieraille tarjoaisi, ainakaan perinteistä, tuunattu laatikoo on sitten eri asia.
Nuotiolla halstrattuja ahvenia, nami. Tosin uskottavuus voi kärsiä jos nuotio sattuu olemaan rivitalon takapihalla tms.
Jos erämaata ei ole käytettävissä, kipaise kauppaan ja osta uusi Gourmet. Siinä on oikein kelvollisia ideoita joka numerossa.
Miten olisi? Höyrytä vaikkapa kukkavihanneksia tai parsaa lohen seuraksi, muutaman uuden perunankin voit tarjota jos ovat hyviä. Jälkiruoaksi mansikoita tai esim. jäädyke.
Kesällä kannattaa mielestäni tarjota kalaa, siikaa tai lohta tms. Karjalanpiirakoita munavoilla vois olla hyvä suomalainen alkupala ja jälkiruaksi suomalaisia marjoja jäätelön tai kermavaahdon kera.