Mistä on mahdollista saada tietoa kaikista vitamiineista muista tärkeistä aineista jota ihminen tarvitsee päivittäin jos syö pelkästään elävää ravintoa , tuntuu näin aluksi aika työläältä ja vaikealta ja entäpä valmistaminen / valmistus ? ?
Arvelluttaa ?
13
1446
Vastaukset
- Peppiina
Kansanterveyslaitoksen sivuilta saa tarkat tiedot eri ruoka-aineiden koostumuksesta ja päivittäisestä vitamiinien ja hivenaineiden ym. tarpeesta.
http://www.fineli.fi/ - Peppiina
Oho, edellinen viesti lähti kesken kirjoituksen :)
Elävan ravinnon yhdistys ERY on kattava tietopankki näissä asioissa, mm. ruokaohjeita ja valmistusmenetelmiä
http://www.kolumbus.fi/ery/ - A ja O
Elävän ravinnon syöjiä on tutkittukin, mm. Kuopion yliopistossa. Elävän ravinnon syöjien kannattaisi kiinnittää huomiota erityisesti B2:n B12:n, D-vitamiinin, sinkin ja kalsiumin saantiin. B2:ta on esimerkiksi manteleissa (liota ensin). B12:n luotettava lähde on ainoastaan apteekin vitamiinipilleri. D-vitamiinia tulee talviaikaan ottaa riittävästi korvaamaan puuttuvaa auringonvaloa - itse otan 25 mikrogrammaa päivässä talviaikaan, mutta enempäänkin saattaisi olla syytä. Sinkkiä saa syömällä riittävästi siemeniä, esim. liotettuja auringonkukan siemeniä. Kalsiumia saa mm. parsakaalista, seesaminsiemenistä ja manteleista.
Katso myös:
http://www.rawfoods.com/articles/scientificliterature.html- Ö ja Y
Itse olen syönyt 8-vuotta ja nyt olen 18 ja ihan terve olen vaikka pillerin pilleriä ole syönyt.
- A ja O
Ö ja Y kirjoitti:
Itse olen syönyt 8-vuotta ja nyt olen 18 ja ihan terve olen vaikka pillerin pilleriä ole syönyt.
Osteoporoosi ja dementia kehittyvät vähitellen. Pitkään niitä ennen voi mennä ihan hyvin.
- meirami
A ja O kirjoitti:
Osteoporoosi ja dementia kehittyvät vähitellen. Pitkään niitä ennen voi mennä ihan hyvin.
Itse epäilen kovasti noiden vitamiinipillereiden syömisen tarpeellisuutta. Ja ihmettelen että ERY:kin suosittelee elävän ravinnon syöjille D- ja B12-vitamiinipillereitä.
Kyllähän sitä voi käydä mittauttamassa omien vitamiinipitoisuuksien määrän ja siten varmistaa saako niitä riittävästi. B-12 vitamiiniahan ei saa sen enempää kasviksista kuin lihastakaan vaan sitä valmistavat eri mikro-organismit ja bakteerit kuten maitohappobakteeri. Mielestäni oleellista on että suoliston bakteeristo on kunnossa, jotta B-12 vitamiinia saisi tarpeeksi. D-vitamiinin suhteen en vetäis suoraa yhteyttä osteoporoosiin. Esim. liian happovoittoinen ruoka on mielestäni suurempi syy osteoporoosiin, jota yllättäen on eniten juuri niissä maissa joissa eniten käytetään maitotaloustuotteita. - A ja O
meirami kirjoitti:
Itse epäilen kovasti noiden vitamiinipillereiden syömisen tarpeellisuutta. Ja ihmettelen että ERY:kin suosittelee elävän ravinnon syöjille D- ja B12-vitamiinipillereitä.
Kyllähän sitä voi käydä mittauttamassa omien vitamiinipitoisuuksien määrän ja siten varmistaa saako niitä riittävästi. B-12 vitamiiniahan ei saa sen enempää kasviksista kuin lihastakaan vaan sitä valmistavat eri mikro-organismit ja bakteerit kuten maitohappobakteeri. Mielestäni oleellista on että suoliston bakteeristo on kunnossa, jotta B-12 vitamiinia saisi tarpeeksi. D-vitamiinin suhteen en vetäis suoraa yhteyttä osteoporoosiin. Esim. liian happovoittoinen ruoka on mielestäni suurempi syy osteoporoosiin, jota yllättäen on eniten juuri niissä maissa joissa eniten käytetään maitotaloustuotteita.Alla suomalainen tutkimus, joka osoittaa, että vegaanien luuntiheys on heikompi kuin sekaruoan syöjien ja vegaanien johtuen pääasiassa vegaanien riittämättömästä talviaikaisesta D-vitamiinin saannista. Lisäksi vegaanien lisäravinteena käyttämä D2-vitamiini on tehottomampaa kuin D3-vitamiini.
http://tinyurl.com/o9lcs
B12-vitamiinin puute taas voi aiheuttaa vakavia hermostovaurioita ja dementiaa. - meirami
A ja O kirjoitti:
Alla suomalainen tutkimus, joka osoittaa, että vegaanien luuntiheys on heikompi kuin sekaruoan syöjien ja vegaanien johtuen pääasiassa vegaanien riittämättömästä talviaikaisesta D-vitamiinin saannista. Lisäksi vegaanien lisäravinteena käyttämä D2-vitamiini on tehottomampaa kuin D3-vitamiini.
http://tinyurl.com/o9lcs
B12-vitamiinin puute taas voi aiheuttaa vakavia hermostovaurioita ja dementiaa.Noita tutkimuksia on jos jonkinlaisin tuloksin. Kukahan tuonkin tutkimuksen teettäjä on. Monesti noita tutkimuksia ostetaan jotta saadaan ihmisille uskoteltua asioista tietynlainen kuva. Ja samalla tutkimuksen teettäjä sanelee tietenkin toivomansa tutkimustuloksen.
Suomalaisista suurin osa on sekaruokailijoita. Miksi kuitenkin naisista jopa joka kolmas sairastuu elämänsä aikana osteoporoosiin? Maitoa ja maitotaloustuotteita syödään erittäin paljon, mutta sekään ei vaikuta pelastavan osteoporoosilta.
Mielestäni noilla tutkimuksilla ei ole siinä vaiheessa mitään merkitystä jos käy hivenaine ja vitamiinimittauksissa, joissa todetaan että kasvisruoasta huolimatta elimistössä on riittävästi d- ja b12 vitamiineja.
Itse uskon edelleen että syypää osteoporoosiin kuin niin moneen muuhunkin sairauteen löytyy liian happovoittoisesta ruokavaliosta jota perinteinen suomalainen ruokavalio edustaa. - on...
meirami kirjoitti:
Noita tutkimuksia on jos jonkinlaisin tuloksin. Kukahan tuonkin tutkimuksen teettäjä on. Monesti noita tutkimuksia ostetaan jotta saadaan ihmisille uskoteltua asioista tietynlainen kuva. Ja samalla tutkimuksen teettäjä sanelee tietenkin toivomansa tutkimustuloksen.
Suomalaisista suurin osa on sekaruokailijoita. Miksi kuitenkin naisista jopa joka kolmas sairastuu elämänsä aikana osteoporoosiin? Maitoa ja maitotaloustuotteita syödään erittäin paljon, mutta sekään ei vaikuta pelastavan osteoporoosilta.
Mielestäni noilla tutkimuksilla ei ole siinä vaiheessa mitään merkitystä jos käy hivenaine ja vitamiinimittauksissa, joissa todetaan että kasvisruoasta huolimatta elimistössä on riittävästi d- ja b12 vitamiineja.
Itse uskon edelleen että syypää osteoporoosiin kuin niin moneen muuhunkin sairauteen löytyy liian happovoittoisesta ruokavaliosta jota perinteinen suomalainen ruokavalio edustaa.Jopas on salaliittoteorioihin taipuvaista porukkaa täällä, kun kaikki normaalit ravitsemustieteelliset tutkimukset ovat tekaistuja.
- himmee223
on... kirjoitti:
Jopas on salaliittoteorioihin taipuvaista porukkaa täällä, kun kaikki normaalit ravitsemustieteelliset tutkimukset ovat tekaistuja.
Tuossa tutkimuksessa kylläkin todettiin kasvissyöjien luiden olevan yhtä vahvat ja tiheät kuin sekasyöjien, mutta luut olivat pienemmät johtuen siitä ettei vegaaneissa ole ylipainoisia niin kuin sekasyöjissä.
Vegaanit ovat pienempiä. - A ja O
himmee223 kirjoitti:
Tuossa tutkimuksessa kylläkin todettiin kasvissyöjien luiden olevan yhtä vahvat ja tiheät kuin sekasyöjien, mutta luut olivat pienemmät johtuen siitä ettei vegaaneissa ole ylipainoisia niin kuin sekasyöjissä.
Vegaanit ovat pienempiä.Ei. Tutkimuksessa puhuttiin nimenomaan siitä, että vegaanien luun mineraalitiheys (engl. bone mineral density, BMD) oli vegaaneilla heikompi.
- Kokki
Kirjastosta
- pekoniaaaa
Ihminen saa kaiken tarpeellisen kun syö monipuolisesti tavallista ruokaa ja pysyy terveenä kun välttää huuhaa hömpötyksiä, joihin olet juuri sortunut. Syö kohtuudessa kaikkea ja liiku mahdollisuuksien mukaan riittävästi. Ja tärkeintä on pysyä erossa lisäravinto-, eläväravinto,- homeopatia-, yms satikutipatiapoppaukkojen ja ennen kaikkea -akkojen hömpötyksistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024497Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821257- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna85921Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
- 64856
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11852Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826