Mitkäs ne ovat niitä haittaeläimiä, jos eläimet jaetaan hyöty- ja haittaeläimiin?
Helsingin kaupunki kiduttaa rottia myrkyllä kuoliaaksi Kalliossa.
Ainakin rotat siis lienevät haittaeläimiä, joista ei ole niin väliä?
Helsingin kaupunki kiduttaa rottia myrkyllä kuoliaaksi Kalliossa.
Ainakin rotat siis lienevät haittaeläimiä, joista ei ole niin väliä?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tarkastelijan itresseistähän tuo määrittely riippuu.
Esim. hirvi on metsästäjien, susiensuojelijoiden ja muiden luontoihmisten mielestä hyötyeläin. Hirvien metsätuhoista kärsivien ja hirvikolaressa olleiden mielestä taas haittaeläin.
Samoin voidaan luokitella perustelijasta riippuen kumpaan ryhmään tahansa melkein mikä tahansa eläin. Rottakinon hyötyeläin labrassa.
Plarasin kerran lintukirjaa 1800-luvun lopulta. Sen nimi oli suurinpiirtein, että "Hyöty- ja haittalinnut Suomen maassa". Muistaakseni ainakin varikset kuuluivat haittalintujen kastiin.
Kyllähän varikset ovat erittäin hyödyllisiä kun pitävät tiet puhtaana eläimistä jotka autoilijat ovat tappaneet.
No, variksethan kakkivat ympäriinsä, häiritsevät raakkumisellaan, pyörivät kaatopaikoilla, levittävät pöpöjä ja varastelevat kaiken kiiltävän ihmisasumusten liepeiltä. Epäsiistejä ja vielä ovelia, kertakaikkiaan. Jotenkin näin tuossa kirjassa tämä luojanluoma luokiteltiin.
Missähän aineissa ollut kirjantekijä. :D
Rotat levittävät tauteja, ja tiedän tapauksen täältäpäin kun rotta söi pikkulapsen kasvoja vaunussa.
Minulla itselläni oli pari mustarottaa lemmikkinä (tyttärelleni tarkoitettuja). Ei kultaisempia lemmikkejä voi olla olemassa. Ne ihan oikeasti kiintyivät minuun kun hoidin niitä. Itkin kun ne kuolivat (olen kuitenkin aika raavas mies).
Viime syksynä oli täälläpäin ihan älytön hiirien invaasio. Silloin kyllä pidin niitä haittaeläiminä. Vaikka olin virittänyt talon täyteen ansoja ne osasivat kuitenkin joskus kiertää ansan. Ei ole kiva kun huomaa sängyssä olevan hiiren pesän joka on täynnä siemeniä ja muuta tavaraa. Voisivat elääkin kanssani mutta niiden haju on ihan hirveä.
Nyt ei hiiriä ole näkynyt kuukausiin. Silti kukaan ei (ei edes EU) voi kieltää minua tappamasta niitä haittaeläiminä kun niitä jälleen tulee näkyviin.
Hyötyeläimiä ovat kissa, koira, kettu, pienet linnut ja haukat, joskus harakat (jos syövät räköjä), sudenkorento, leppäkerttu, tuotantoeläimet, mikrobit, jotkin punkit (vähemmistö), lepakko, siili jne.
Haittaeläimiä ovat marja- ja vihannespunkit, kirvat, rotat, hiiret, päästäiset, myyrät, koloradonkuoriainen, etanat, rastaat ja harakat, hirvieläimet, ...