Soijajauhon käyttö

Anni

Ostin vihdoin ja viimein soijajauhoja, kun kyllästyin siihen että mulla aina vanhenee munat kaappiin (en siis ole vegaani itse, mutta melko kasvisvoittoinen).
Testailin sitten tänään soijajauhoilla makaronilaatikkoa. En saanut laatikkoa kunnolla hyytymään ja aattelinkin kysyä viisaammilta ja kokeneemmilta soijajauhojen käyttäjiltä, että hyytyykö makaronilaatikko soijajauhoilla kunnolla (samoin kuin munalla siis)? Eli oliko vain käyttäjässä vika ja laitoin esim liian vähän soijajauhoja...
Käykö soijajauhot siis lähes kaikkeen korvaamaan kananmunan? Täytekakkupohjaan niitä ei tietty voi vatkata munat ja sokeri vaahdoksi tyyliin, mutta muuten?

4

7412

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---------

      sopisi paremmin soijamaito kuin pelkkä jauho.

      Soijajauho pitää yleensä sekoittaa nesteeseen, että siitä saa munankorvikkeen. Jauholla kannattaa korvata ruuissa korkeintaan pari munaa, muuten saattaa epäonnistua.

      • Tvvli

        makaronilaatikkoon sopii kaura/soijakerma.


      • Anni
        Tvvli kirjoitti:

        makaronilaatikkoon sopii kaura/soijakerma.

        Siis eikö Soyolkin kyljessä oleva "munamaidon"-ohje siis käytännössä toimi???


      • tässä ohje
        Anni kirjoitti:

        Siis eikö Soyolkin kyljessä oleva "munamaidon"-ohje siis käytännössä toimi???

        sekoita noin/hieman vajaa 2 dl soijajauhoa per 5 dl vettä. Jonkun soijajauhopaketin kyljessä luki, että jauho pitäis sekottaa kiehautettuun veteen, mutta en usko, että sillä on mitään väliä (?). Tämän nesteen lisäksi tarvitset 2 dl muuta nestettä - vaikkapa kaura/soija tms. maitoa. Eli yhteensä siis 7 dl nestettä per 5 dl kuivana punnittua makaronia, joka esikeitetään (ainakin Myllyn paras -makaronipaketin kyljessä on laatikon ohje, sitä oon noudattanut hieman säveltäen). Lisäksi laitan laatikkoon esim. pari desiä soijarouhetta (turvotetaan ensin vedessä), PALJON mausteita ja valkosipulia, jotain vihanneksia mitä sattuu kaapissa olemaan (porkkanoita, k.kurpitsaa, rakastamaani palsternakkaa...). Tulee älyttömän hyvää, erittäin proteiinipitoista ja rasvasta, ja pitää siksi pitkään nälän loitolla. Tätä ovat sekasyöjätkin kehuneet! :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      306
      7718
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      85
      6019
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      173
      3571
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      2057
    5. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      195
      1911
    6. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      1906
    7. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      36
      1679
    8. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      44
      1494
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      55
      1452
    10. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1441
    Aihe