Noniin elikkäs tarkoitukseni olisi lentää avaruuteen ja tarvitsisin vaan hyvän sponsorin, koska rohkeutta en tarvitse kun sitä löytyy jo omasta takaa, mutta rahoitus takertelee.
Suunnitelma on, että nousen isolla helium pallolla 30km ja tällä korkeudella käynnistän itseeni sidotun rakettimoottorin joka nostaa minut jonnekin 108km tietämille. Pukuna olisi asbestipuku joten re-entryssä en lämpenisi ainakaan liikaa ja ilmakehään jarrutuksesta huolehtisin pienellä retrorakettipaketilla (sukkuloista tunnetut joita käytetään kurssin muutoksiin)
Elikkäs jos joku rikas nyt tämän lukee niin ottakaa yhteyttä, hommatkaa heliumpallo ja vaikka vanhasta atlas ohjuksesta rakettimoottori niin tämäpoika on valmis tekemään historiaa suomen eteen ja mainostan korkeuksissa tasan haluamaanne tuotetta.
Löytyykö yhtä rohkeita rahoittajia kuin minä olen valmis tekemään em??
Suunnitelma on, että nousen isolla helium pallolla 30km ja tällä korkeudella käynnistän itseeni sidotun rakettimoottorin joka nostaa minut jonnekin 108km tietämille. Pukuna olisi asbestipuku joten re-entryssä en lämpenisi ainakaan liikaa ja ilmakehään jarrutuksesta huolehtisin pienellä retrorakettipaketilla (sukkuloista tunnetut joita käytetään kurssin muutoksiin)
Elikkäs jos joku rikas nyt tämän lukee niin ottakaa yhteyttä, hommatkaa heliumpallo ja vaikka vanhasta atlas ohjuksesta rakettimoottori niin tämäpoika on valmis tekemään historiaa suomen eteen ja mainostan korkeuksissa tasan haluamaanne tuotetta.
Löytyykö yhtä rohkeita rahoittajia kuin minä olen valmis tekemään em??
Vastaukset 10
Vanhimmat
Luuletko että tuolla systeemillä voisi käydä myös kuussa? Olisit ensimmäinen ihminen kuussa kautta aikain. Se vasta toisi mainetta meille Suomalaisille. Uskon että saat rahoituksen kuntoon.
Nyt kun käyt sielläpäin, niin voisitko tehdä pienen mutkan marssiin. Mä niin haluaisin sitä punaista hiekkaa tuohon pihamaalleni. Ja naapurit olis kateellisia, kun kertoisin mistä se on kotoisin.
ainoa mikä ideassasi takertelee on se että sinun pitää myös hengittää, ja eikö olisi kummiski helpompi tapa käyttää laskuvarjoa ko kantaa 200 tonnin polttoaine säiliötä selkä repussa ?.
"Elikkäs jos joku rikas nyt tämän lukee niin ottakaa yhteyttä, hommatkaa heliumpallo ja vaikka vanhasta atlas ohjuksesta rakettimoottori niin tämäpoika on valmis tekemään historiaa suomen eteen ja mainostan korkeuksissa tasan haluamaanne tuotetta."
No, et olisi ensimmäinen suomalainen avaruudessa. Vilkaisepa tuota Silvo Sokan nimellä thtyä google-hakua:
http://www.google.fi/search?hl=fi&q="silvo sokka"&btnG=Google-haku&meta=
Ja eikös nämä muutamat suomalaiset ufo-harrastajat ole käyneet avaruusystäviensä kanssa monta kertaa avaruudessa?
:-))
Jos olen käsittänyt oikein, Rauni-Leena Luukkainen ja Juhan Af Grahn ovat olleet avaruudessa tai toisessa ulottuvuudessa kenties. Jos voitan lotossa, niin sponsaan kyllä hankettasi.
Eikös Juhan af Gran käynyt peräti vieraalla planeetalla asustelemassa joidenkin avaruusolentojen luona?
On se aika epeli.
Samotenkuin eräs minun ystävä piiristäni, tosin hänen psykooseihin kuuluu paljon muutakin.
ensinnäki jos jostain sattusit löytämään raketin joka pystyy kiihdyttämään sinut pakonopeuteen, mut on silti tarpeeksi pieni et heliumpallo jaksaa nostaa sen ja et pystyt sitä jotenki hallitteen niin kiihtyvyys jonka tarvii 30km:sta pakonopeuteen on nii suuri että vähintään taju lähtis :)
toiseksi tietty tarvit happea ja suojaa avaruuden lähes absoluuttisen nollapisteen kylmältä(eli tarvit nykysin käytössä olevan avaruuspuvun)
kolmanneksi tarvit asbestia suojaamaan ilmakehään saapumisen helvetiltä joka on niin kuumaa et sinun täytyisi pukeutua vähintään monen sentin asbestikerrokseen :D
kaikki huomioon ottaen alastulo ei tule onnistumaan koska laskuvarjo tai raketit ei pysty jarruttamaan alastuloa tarpeeksi, koska olisit periaatteessa pallo asbestia :D joku muu saa laskea tarkemmin tämän kaiken, mä en sitä jaksa nyt tehdä.
mut se mitä piti alunperin sanoo...
hyvää matkaa :P
Itseasiassa toi olisi mahdollista lentokoneella mihin on asennettu raketti moottorit, kun ensin nousisit maksimi korkeuteen jonnekki tonne otsooniin ja laukasisit raketti moottorit.
mutta silti turvallisempaa nyky taktiikalla.
versio kuvailemastasi avaruushypystä on vaikkapa Space Ship One'in ja White Knight'in tekemä hyppy, jolla he voittivat kyseisestä tempauksesta asetetun 10 milj. dollarin palkinnon.
Ota yhteys kyseiseen firmaan (Scaled Composites) Kaliforniassa ja neuvottele heidän kanssan mahdollisuudesta päästä mukaan. Taikka jos he modifioisivat rakettiyhdistelmäänsä yhden miehen vehkeeksi?
Amerikkaan kannattaa muuttaa, koska sieltä helpoiten saa tukea niin taloudellisesti kuin teknisesti tällaiseen yritykseen.
Ongelma on lähinnä, että tällaisista rämäpäistä ei sielläkään ole mikään puute! Jokaiseen lievästikkin itsetuhoisaan tempaukseen ilmottautuu tavan takaa lukuisia kokelaita riemurinnoin (minkä tahansa tieteenhaaran nimissä). Ja lisäksi moni näistä on vielä saanut esimerkiksi testipilotin koulutuksen kyseiseen yritykseen. Siis et missään nimessä ole yksin liikkeellä!