ostin purkin jalapenoja lidlistä. Lueskelin etikettiä ja jäin ihmettelemään säilyvyydeksi oli mainittu avattuna 3 vrk. Aineksina on vettä, jalapenoja, suolaa, stabilointiaine??, happo Exxx. Äkkiseltään tuntuis ettei se kolmessa päivässä mene miksikään, ainakin vielä hyviltä maistuu (viikon avattuna).
lidlin jalapenot
kotikokki2
3
1702
Vastaukset
- niin..
yleesä jalapenoissa on nesteenä etikka joka pitää pöpöt loitolla ja näin tuote säilyy pitkään.
- Hortwag
Joo, mutta entäs sitten saman liikkeen mustat oliivit. Säilyvyys avattuna 7 päivää, ja kyseessä noin pään kokoinen purkki.
- kotikokki2
enpä ole niistä koskaan päiväystä katsonutkaan. Onhan tuo oliivipurkki kaapissa kohta kuukauden ollut, ja edelleen on ihan syötäviä. Taitaa sakemannit laittaa nuo päivämäärät varman päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1135223
- 675034
- 904094
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753600Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603178- 432781
- 152287
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️521904- 381750
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.371618